Draugai-bendraminčiai!
Prisiminkime, kas tai yra dorovė, už kurią mes su jumis žygiavome pastaruosius pusantrų mūsų judėjimo „UŽ DOROVĘ” egzistavimo metų.
Dorovė (kaip ir moralė) – tai normų, vertybių ir idealų visuma, kurie reguliuoja žmonių elgesį ir yra svarbiausios kultūros sudedamosios dalys. Iš esmės, tai žmogaus ir visuomenės įsivaizdavimas apie gėrį ir blogį, apie tai, kaip elgtis gerai ir kaip – blogai.
Žodyje dorovė (skirtingai nei moralė) yra šerdis, jungianti žmogų su Dievu. Apie tai kalbėjo T. N. Mikušina Antrajame Judėjimo Suvažiavime, nagrinėdama šio žodžio sandarą:
„НРАВ СТВ ЕНН ОСТЬ“ – DOROVĖ
Žodis „НРАВ“ – reiškia charakterį, dvasinių dorybių visumą.
Raides „СТВ“ – sutrumpintai galima perskaityti kaip „ствол (kamienas)“.
„ЕНн“arba „ЕН“ – tai Dievo vardas. Komių tautų ir kai kuriose kitų tautų, kurios iki šiol gyvena Rusijos teritorijoje, legendose išlik Dievo vardas „ЕН“. Šis Dievas, kaip jie įsivaizduoja, sukūrė viską aplink: Žemę ir visą Visatą.
„ОСТЬ“ – tai pagrindas, ašis arba stuburas.
Tokiu būdu, žodį НРАВСТВЕННОСТЬ (DOROVĖ) galima traktuoti kaip žmogaus pagrindą, ir tai yra būdo, žmogaus charakterio ryšys su Dievu. Kitaip tariant, tai Dievas žmoguje, arba Dieviškumas žmoguje“.
Mūsų Judėjimo veiklos prasmę sudarė tai, kad atkreiptume žmogaus dėmesį į patį geriausią, tyriausią ir aukščiausią, kas yra jame pačiame, kad įgytų vidinį ryšį su Dievu. Kad pažadintume jame vidinį reguliatorių – jo Sąžinę. Ir parodytume, kad gyventi pagal Sąžinę – įmanoma. Netgi nepaprastu mūsų laiku.
Kad pasiektume šį tikslą, remiantis geriausia pasauline patirtimi buvo sudaryti 10 principų – visiems mums žinomo Judėjimo dalyvio Kodekso 10 punktų:
1. Aš elgiuosi su kitais taip, kaip noriu, kad būtų elgiamasi su manimi.
2. Aš nekenkiu nei žmogui, nei gyvūnui, nei Gamtai.
3. Aš myliu ir rūpinuosi artimaisiais ir savo gimtais namais – Žemės planeta.
4. Aš – už darbą Bendram Labui.
5. Aš renkuosi sąžiningumą, teisingumą ir nuoširdumą, dorovinį tyrumą, paprastumą ir kuklumą visuomeniniame ir asmeniniame gyvenime.
6. Aš siekiu kelti savo sąmonę ir pozityviai mąstyti.
7. Aš laikausi sveiko gyvenimo būdo.
8. Aš džiaugiuosi kitų pasiekimais taip, kaip savo paties 9. Aš – už visų tautų brolybę.
10. Aš gyvenu pagal Sąžinę.
Šias nuostatas mes atskleidėme Pokalbiuose apie Dorovę. Sukūrėme Aukšto Dorovingumo Doktriną – programinį Judėjimo dokumentą, kuris galėjo pasitarnauti kaip valstybinių programų kultūros ir visuomenės dorovės srityje išaukštinimo pagrindas. Kreipėmės į pačias aukščiausias instancijas: į daugelio pasaulio šalių prezidentus, kultūros ir švietimo ministrus.
Atrodytų, šviesių idėjų įnešimas visuomenėje turėtų rasti palaikymą ir geranorišką, palankų požiūrį. Būtent tokį požiūrį mes ir pamatėme daugumos pačių paprasčiausių žmonių širdyse, su kuriais pavyko pabendrauti mūsų aktyvistams.
Tačiau mūsų dvejopame pasaulyje bet kurią šviesią idėją galima apversti žemyn galva, kas ir įvyko: Tarptautinis Visuomeninis Judėjimas „UŽ DOROVĘ!“ Rusijoje ūmai pavirto į religinę-ekstremistinę organizaciją.
Vėl ir vėl mes kreipėmės į mūsų Kodekso punktus, kad suprastume, kame gali pasireikšti ekstremizmas: nekenkime, rūpinimesi artimaisiais, darbe bendrai gerovei? Galbūt, sveiko gyvenimo būdo siekime? Arba, galbūt, gyventi pagal sąžinę – čia pasireiškia ekstremizmas?
Кažkam labai neparanku, kad žmogus susimąstytų apie savo gyvenimą, gyventų sąmoningiau, žinotų visatos įstatymus, ieškotų vidinio ryšio su Dievu, gyventų santarvėje su savo sąžine. Ir todėl reikia sunaikinti šviesaus želmens užuomazgas. Baltą paskelbti juodu, įtraukti į „juodus sąrašus“, uždrausti arba apriboti renginius, atsakant pagal formalius požymius…
Šis mechanizmas pilnutinai pasireiškė dviejuose Rusijos miestuose – Krasnodare ir Novosibirske, kur darbuojasi du mūsų aktyvūs koordinatoriai. Aprašysime šiuose miestuose susiklosčiusią situaciją.
Pastaruosius 2 mėnesius Novosibirske koordinatorės Galinos Pavlovos iniciatyva, kreipimaisi į instancijas, liko be atsako arba buvo atsakyta neigiamai. Galina rašo: „Taip ir neįvyko televizijos kanalo „Rusija 24“ laida po II-jo TVJ Suvažiavimo, nors buvo susitarimas: ilgai buvo derinamas pranešimas spaudai apie Suvažiavimą portale „Kultūra“, bet jis taip ir nebuvo paskelbtas; pasiūlymas vadovauti mokymo įstaigų apipavidalinimui plakatais pagal Kodekso punktus, buvo mandagiai atmestas; valdžia formaliu pagrindu atmetė prašymą leidimui pravesti birželio mėn. akciją Miesto dieną, o taip pat liepos mėnesio akciją kitame parke. <...> Suderinimai būtini, kadangi tai reguliuoja viešųjų priemonių įstatymai“.
Aktyvistai buvo priėmime miesto administracijoje. Valdininkė žodžiu pareiškė, kad Judėjimas įtrauktas į „juodą sąrašą“, t.y. ekstremistinių religinių organizacijų sąrašus ir pranešė, kad kreipėsi į vyskupų valdybą, kur ir buvo rekomenduota apriboti Judėjimo veiklą, o pats Judėjimas pavadintas sekta. Mūsų koordinatorei Galinai iš karto kilo klausimai:“ Ar mūsų valstybė jau suaugusi su pravoslavų cerkve ir valdininkai privalo pritarimo kreiptis ten? O kaip tada su kitomis religijomis ir konfesijomis, kurios yra Rusijos teritorijoje? Argi pas mus jau prasidėjo kitaip mąstančių apie Pravoslavų cerkvės kodeksą persekiojimas. Į tai valdininkė atsakė, kad kreipėsi ir į kitas organizacijas: Novosibirsko merijos visuomeninių ryšių Valdybą ir į Centrą „E“ (Vyriausioji kovos su ekstremizmu valdyba) Rusijos VRM Novosibirsko sk.
Galina paklausė valdininkės pavardės ir pareigų, o taip pat paprašė oficialaus raštiško atsakymo dėl atsisakymo išduoti leidimą akcijos vykdymui priežastį. Valdininkė perspėjo, kad popieriniame variante nebus nurodyta tikroji atsisakymo priežastis, tik formali.
Matydama Galinos ryžtingumą ir supratusi, kad nuo administracijos neatstos, valdininkė visgi pažadėjo duoti leidimą akcijos pravedimui, tačiau ligi šiol jis negautas.
Krasnodare labai panaši padėtis.
Parko, kur koordinatorė Julija Zaiceva kreipėsi leidimo akcijos pravedimui gauti, administracija pasiūlė palaukti iki rugsėjo mėnesio. Čia jie nurodė aukštesniąsias organizacijas, kurios taip pat turi duoti savo pritarimą: „Jei jie neduos, neduosime ir mes“.
Be to, vasaros pradžioje Julija sulaukė palaikymo miesto statybos valdyboje, kur buvo pažadėta nemokamai miesto gatvėse patalpinti daug reklaminių skydų su užrašais pagal Kodekso punktus. Aktyvistai savomis lėšomis (kiek surinko pinigų) atspausdino penkis didžiulius 3×6 m dydžio plakatus, kurie, kaip ir pažadėta, buvo patalpinti. Netrukus Julijai paskambino iš miesto statybos valdybos ir pasakė, kad plakatus nuėmė, pareikalavus prokuratūrai. Julija rašo: „Šiandien skambinau į miesto statybos valdybą dėl plakatų nuėmimo. Man pasakė, kad miesto prokuroras parašė miesto statybos valdybos vadovui laišką, reikalaudamas nuimti plakatus, kadangi jie pažeidžia RF kokį tai įstatymą (lyg tai masinės informacijos priemonių įstatymo pažeidimas ir kažkas, susijęs su ekstremizmu). Pranešė, kad tai vidinis dokumentas ir jo turinio skelbti negali, ir duoti jo taip pat negali bei netgi negali skelbti apie kokį būtent straipsnį kalbama. Pasakė, kad visais klausimais kreiptis į prokuratūrą“.
Julijos prielaida, kad į prokuratūrą kreipėsi cerkvės atstovai, pasitvirtino: „Mano pažįstama, kuri dažnai lanko cerkvę, pranešė, kad neseniai dvasiškasis tėvas skaitė jiems pamokslą apie mūsų Judėjimą, kaltindamas jį sektantizmu (prasidėjo viskas nuo to, kad viena moteris praeidama pamatė plakatą ir pranešė apie jį cerkvės tarnautojams). Ši informacija yra ir jų svetainėje: http://xpam-xpicta.ru/9123-snova-sekta.html, http://xpam-xpicta.ru/ostorozhno-sekty-okkultizm/9125-nravstvennost-v-borbe-s-beznravstvennostyu-kto-zakazchik.html, ta pati informacija yra ir Tomsko vyskupijos svetainėje.“
Kryžiaus žygis prieš dorovę prasidėjo.
Pagal vieningą Koordinacinės Tarybos sprendimą nuo 2015 metų rugpjūčio 7 dienos Tarptautinis Visuomeninis Judėjimas „UŽ DOROVĘ!“ uždarytas.
Informacija apie tai bus Pagrindiniame svetainės „UŽ DOROVĘ“ puslapyje (http://www.z-n.center/). Svetainėje įdėta informacija galima bus naudotis tol, kol galios sumokėtas hostingo mokestis.
Visais klausimais kreiptis Judėjimo elektroniniu paštu: info@z-n.center.