141. Mes nepaliekame bendradarbių likimo valiai, mes apmąstome sėkmingas galimybes ir įvertiname jų realizacijų lygį. Sėjėjas gali keisti ariamą lauką, neprarasdamas naudos. Taip ir Mūsų bendradarbiai gali keisti darbo lauką, kai žino, kad jų Artimieji budriai seka jų kūrybinį darbą ir dvasios siekius.
Tikrasis bendradarbiavimas reikalauja, kad kiekvienas bendradarbis žinotų, jog jam parenkamos pačios geriausios galimybės. Šis žinojimas turi būti jam ramstis visų sunkumų metu – tai Bendruomenės įsipareigojimas.
Tačiau ar įsikūnijęs žmogus gali žinoti, kada jis ką pradėjo ar baigė? Žinoti apie save, esant fiziniame kūne, neįmanoma. Daugelis egzistavimų audžia vieną sąmonės juostą, ir ištikimiems Bendradarbiams reikia suteikti galimybę patiems nustatyti lotoso išsiskleidimo valandą. Jie patys gali spręsti apie pritaikymo tikslingumą; ir šioje valioje, ir pasitikėjimo gelmėse slypi viena iš pergalių prieš karmą.
142. Paimkime pavyzdį iš gyvūnų pasaulio: kai gyvūnų organizmai, įsčiose maitinęsi vien krauju, turi atsiskirti nuo to maitinimo šaltinio, šis procesas visada sukelia netobulumo pojūtį. Šie akli padarėliai taip nesąmoningai atsiduoda gamtos jėgoms, kad tik užuojauta padeda jiems išgyventi. Tačiau laikui bėgant, jie virsta stipria banda; tiesa, jie pjaunasi tarpusavyje, bet draugiškai puola bendrą priešą. Susikūrė nauja energija, kad ir kokia menka buvo jos pradžia.
Paimkime pavyzdį iš statybų srities: naujo namo statybai griaunamas senas statinys. Kiekvienas akmuo, kiekviena sija, išimami iš savo senųjų vietų, aimanuoja apie neteisingą elgesį su jais. Tačiau pastatas išardytas – ir plūsteli nauja energija. Griovėja Kali virto Kuriančia Motina. Iš griuvėsių kyla naujas pastatas. Nauja energija prisotina erdvę.
Tokiais paprastais pavyzdžiais reikia priminti apie būtinybę atnaujinti energiją.
Jeigu Mums bus kalbama apie formą, galinčią nesuardomai prastovėti tūkstančius metų, tai Mes pirmiausia su užuojauta atkreipsime dėmesį į energijų spiralės nejudrumą apie tokį statinį. Todėl didis veiksmas visada bus Mūsų džiaugsmas. Griovimą vadiname kūrimu, jeigu egzistuoja ateities suvokimas. Energijų srauto sukūrimas yra kosminių tėkmių supratimo pradžia. Todėl mąstykite apie tai, kad judėjimas gali realizuotis ir per mintis, ir per veiksmus. Visi girdėjote apie būsimą Naują Amžių, ar gali nauja atsirasti nieko neveikiant?
Kur kas geriau sveikinti kiekvieną naujai gimusį aklą padarėlį, nei seną besikartojančią papūgą. Palyginkite žmonijai duotų Gyvenimo Mokymų srautus. Kiekvienas iš jų, neliesdamas prieš tai buvusio, atveria vis naujus vartus į pažinimą. Gyvenimo veikla slypi kiekviename iš tų Mokymų, todėl juos studijuoti vertėtų ne dėl susipažinimo, bet dėl realizacijos gyvenime. Tik taip sukursite veiksnų energijų srautą.
143. Žinome ne vieną valstybę susikūrusią išlaikant plano veiksnumą. Tvirtovės puolėjai laikinai atsitraukia, kad papildytų jėgas, o po to jų stovykla pati virsta grėsminga galia, kurios vien vaizdas prislegia prieš tai atrodžiusią neįveikiamą tvirtovę. Neprotingas vienpusių energijų naudojimas būtų pražudęs visą armiją, bet naujos veiksmų tėkmės sukūrimas sukūrė naują galią.
Žinių galios sukūrimas – pergalė.
144. Dvasingumo kupinas indas – taip vadiname žmones, kurie ankstesnių gyvenimų dėka plečia sąmonę vardan žygdarbio ir taip pradeda suvokti evoliucijos pagrindus. Jeigu kam nors toks pavadinimas pasirodys nemoksliškas, tai argi geriau būtų tokį pirmūną pavadinti Leideno stikline ? Lygiai taip kaupiasi išorinė energija ir jai susikaupus įvyksta iškrova. Sunku atlaikyti įtampą, kai potencijos jau susikaupia, o iškrovai valanda dar neišmuša. Sunku todėl, kad subtilus dvasinis indas jaučia ypatingai pavojingas Pirminės Materijos sudedamąsias dalis.
Kaip žinome, pati Pirminė Materija – Materia Matrix – neprasiskverbia iki žemės sferos dėl užterštų žemųjų sluoksnių sūkuringumo, bet foksatas, atstovaujantis Pirminės Materijos granuliacijai, kibirkščių pavidalu gali pasiekti žemės paviršių ir net gali būti kai kurių akių įžiūrėtas, kai saulės spindulį kerta planetos cheminis spindulys, nuspalvindamas kibirkštis spindulio cheminės sudėties spalva.
Be foksato, žemės paviršių pasiekia Spindulingos Materijos – Materia Lucida – srovės. Kai kam ji atrodo kaip erdvėje tekantys švytintys srautai ir dėmės. Šie cheminiai reiškiniai gali būti palaikyti regėjimo savybėmis arba net regėjimo defektais, bet žinios atskleis, kokią gilią reikšmę jos turi organizmui.
Iš vienos pusės, suvoktų foksato kibirkščių ir Materia Lucida srovių poveikis teigiamas – jos pripildo dvasią evoliucijos neišvengiamumo suvokimo; iš kitos pusės, kaip ugnies stichijos dalys, jos gali sukelti nudegimus ir grėsti energetinių centrų užsiliepsnojimu. Ugnies stichiją galima palyginti su elektros šviesa, bet elektros šviesos spektras ribotas, kai tuo tarpu foksato šviesos kibirkščių cheminė įvairovė pranoksta bet kokią vaizduotę. Foksato šviesos tipas prilygsta brangakmenių kristalų švytėjimui. Maitindamas psichinę energiją, foksatas tiesia kelią į tolimus pasaulius, o Materia Lucida audžia sąmonę stiprinantį audeklą. Vienas veiksnys stiprina, kitas – stumia į begalinę tobulėjimo bedugnę. Tai nuostabios didžiojo AUM dovanos!.
145. Kelio pradžioje supažindinome su bendraisiais dėsniais. Jūs stebėjote pakilimą į orą, materializacijos ir daiktų atsiuntimo bandymus – visa tai buvo skirta ne pramogai, bet griežtam pažinimui. Po to jūs buvote supažindinti su astraliniu pasauliu, bet ne pasinėrimui į jį. Plečiantis sąmonei atsivėrė galimybė matyti auras ir neįsikūnijusias būtybes. Susipažinę su pusiau materialiu pasauliu, perėjome prie kosminės aiškiaregystės bei aiškiagirdystės. Naudojantis sesers Urusvati atvirais energetiniais centrais, buvo galima parodyti įvairių savybių spindulius ir subtilių substancijų sandarą. Taip mes suvokėme tolimus pasaulius, kurie artimi ugnies stichijai ir todėl pavojingi. Taip neišvengiamai prireikė šalčio režimo, pasekmės buvo tiesiog puikios. Be ypatingų organizmo sukrėtimų pavyko atskleisti foksato granuliaciją, kitaip sakant, išugdyti prizminį regėjimą.
Kodėl svarbu jausti foksatą? Šios subtiliausios energijos granuliacija sudaro kosminių ūkų energijų pagrindą. Vadinasi, būtent foksatas bus tas tėvas, kuris sąlygos naujų erdvės kūnų susidarymą.
Tas, kuris jau “užsikrėtė” tolimų pasaulių pažinimu, jaus foksato kristalų jėgą bei grožį. Tai sunki patirtis, ir Mes džiaugiamės už Urusvati, nes fizinis kūnas retai pasisavina subtilias energijas.
146. Kiekvienas melagingas kaltinimas, įtarimas ar liudijimas iš karto apsunkina jį išsakiusįjį. Neprotinga tikėtis, kad melo pasekmes galima atitolinti arba nuslėpti. Būtent šios pasekmės, kaip ir pažadai, įauga į karmą ir lauks neišvengiamo išgyvenimo.
147. Reikia tvirtai suvokti skirtumą tarp laukimo ir siekio. Laukimas visuomet nejudrus, kai tuo tarpu siekis visada skrieja į ateitį. Šį skirtumą gali suvokti tik tas, kuris nepasitenkino savaimine gyvenimo tėkme ir mąsto apie nenutrūkstamą gyvybės įvairovės tėkmę kitose planetose.
148. Palyginkime žemišką išmintį su tolimų pasaulių išmintimi. Aišku, jeigu dvasia jau seniai sutelkta į tolimų pasaulių tobulumą, tai žemiškas gyvenimas bus tik liekanų rankiojimas.
Visos subtiliausių energijų patirtys gali vykti lengvo atsiplėšimo nuo žemės valandomis. Tai tarsi nesulaikomas veržimasis į tolimų pasaulių išmintį. Kiekvienas žemiškas pojūtis atrodys menkas, lyginant su skrydžiu į Begalybę. Tačiau kartais mes turime stiprinti žemės išminties atramas. Mes džiaugiamės tolimų pasaulių išmintimi ir neturime pamiršti žemės išminties.
149. Šiandien Urusvati girdėjo sferų muziką, tą ritmą, kuris stiprina evoliucijos suvokimą. Iš tiesų, ne tema, bet ritmas yra muzikos sferų esmė. Tarpplanetinis kanalas atpažįstamas iš garsų dažnio kokybės. Šie garsai girdimi daugelyje tolimų pasaulių, bet Žemėje juos girdėti galima tik aukštumose ir reikia turėti muzikinę klausą. Tačiau sferų muziką girdinčias ausis reikia saugoti nuo vėjo.
150. Kiekvienas, bent kiek pasigailėjęs, kad dirbo su Mūsų užduotimis, sukuria nepraeinamas kliūtis tarp savęs ir Mūsų.
151. Be abejo, kuro klausimas Azijoje turi būti išspręstas. Mineralinį kurą reikia mokėti naudoti, o būstus apjuosti želdiniais. Kalio cianido rūgštis seniai nuodija Azijos smegenis. Net aukštai kalnuose pasitaiko degių medžiagų klodų. Praradusi smegenis, liaudis virto tingiais dykaduoniais.
Sveiką aplinką galima rasti ten, kur sąmoningai saugoma prana. Evoliucija turi būti siejama su tautų gyvenimo sąlygų gerėjimu.
Šunų urzgimas gali pateikti simfonijai ritmą. Kapinių tyla dažnai atgrasesnė už vėjo ūžavimą.
152. Kuo tobulesnė dvasia, tuo neišvengiamiau suvokia visą giluminę žemiško gyvenimo kančią. Tuo tarpu Aš kartoju jums apie džiaugsmą. Toks džiaugsmas gali atsirasti nuo tolimų pasaulių suvokimo. Paimkime paprastą pavyzdį. Nakties tamsoje jūsų vežimas skuba namo, aplink tvyranti neperžvelgiama tamsa turėtų kelti jums liūdnas mintis, bet jūsų dvasia džiūgauja. Iš kur tas džiaugsmas? Tik iš suvokimo, kad namai arti ir pati tamsa netrukdo pajusti jūsų širdžiai brangias būtybes. Ar daug reiškia žemiško gyvenimo kančia, kai tolimi pasauliai tapo mums tikrove!
Paskubėkite tuojau pat suvokti savo kelią į tolimus pasaulius. Tik šis gyvenimo suvokimo praplėtimas suteiks jūsų dvasiai džiaugsmo kelio pagrindą. Antraip – ko džiaugtis? Įsikūnijimo neišvengiamybe? Tačiau be ateities vizijos įsikūnijimas tebus tik beprasmiškas gyvenimo knygos fragmentas. Gyvūno protui nereikia ateities suvokimo, bet būtent pažinimo valia skatina žmogų suprasti gyvenimo kaitą. Tokiu mąstymu žmogus įgyja teisę į džiaugsmą ir kryptingu siekiu gali priartėti prie bendradarbiavimo su tolimais pasauliais.
Ne astronominiais, bet kasdieniniais veiksmais žmonija pagausins savo gyvenimo turtus ir sugretins daugelio kasdieninių reiškinių santykinumą.
153. Kiekvienas, suvokęs evoliucijos pagrindus, įpareigotas perduoti šias žinias tam tikram žmonių kiekiui. Tiek didelis, tiek mažas žinių skleidėjas paklūsta vieninteliam dėsniui – jis turi perduoti žinias be jokios prievartos. Evoliucijos pagrindus žmonės gali suvokti tik savanoriškai ir gali taikyti gyvenime tik prabudusios dvasios siekiams.
Evoliucijos posūkiui reikia pertvarkyti visą gyvenimą. Tai nepasiekiama tam, kurio dvasia nepasiruošusi tokiai realizacijai Žemėje. Tačiau ši savybė turi reikšmę žemiško kelio užbaigai. Iš pačių seniausių Vedantos priesakų Mes žinome šį išlaisvinantį principą. Bet prieš evoliucijos atnaujinimą Mūsų pareiga – nuolat kartoti apie šį variklį.
154. Jūs dažnai klausinėjate apie sielas, palikusias Žemę vardan tolimų pasaulių. Tačiau išvydę ligotą mūsų planetos aurą, supratote išėjimo ten, kur egzistuoja puiki perspektyva, tikslingumą. Pareigą Žemei reikia atlikti, įdiegiant evoliucijos pagrindus, – tai bus aukščiausias bendradarbiavimas su žmonija. Tačiau joks stiklinis gaubtas nesulaikys išaugusio ąžuolo šakų.
Tegul visi, galintys tobulėti, stiebiasi aukštyn!
155. Reikia atkreipti dėmesį į vidurines smegenis . Būtent jų tobulėjimas leidžia realizuoti Jogą gyvenime. Sukaupta gyvenimo patirtis rodo, kiek Agni, arba Gyvenimo Joga pranoksta realiuose veiksmuose neatsispindintį ir nuo tikrovės atsietą išsiaukštinimą..
156. Tiesos ritmas – kaip neįveikiama tvirtovė. Ne žodžių gausa, bet garso ritmas turi lemiamą reikšmę. Ar tikslinga pergalės siekti žodžiais, kai ritmo žaibas gali išvaikyti pačias kenksmingiausias būtybes? Ar tikslinga rašyti laiškus, kai mintis perskrodžia sąmonę žaibo greičiu? Aišku, mokymas apie mintį, apie valios poveikį jau iškraipytas. Žmonės tikėjosi valios ir minties galios trūkumą pakeisti mechaniniu poveikiu. Juokingi jų dirbtiniai nugramzdinimai į transą ir žaidimėliai su blizgančiais daiktais. Net žvilgsnių surėmimas nebūtinas. Tačiau tas, kuris taiko tikrąją Jogą gyvenime, žino, kad tiesos žaibas trenkia ir atgaivina.
Kai Mes kalbame apie sąžiningumo būtinybę, mes neturime mintyje netinkamų žmonių. Mes nurodome patį tiesiausią grynos, be jokio asmeniškumo tiesos kelią. Šią galimybę įmanoma suvokti tik intuicija. Patirtis, susikaupusi taurės energetiniame centre, suteikia tvirtą žinojimą. Energetinis taurės centras yra arčiausiai kraujo rezervuaro, nes kraujas yra tikrasis maldininkas žemėje.
Taigi, tiesa nėra abstraktus sąlyginumas, ji yra kosminių dėsnių suvokimas, pagrįstas betarpiška patirtimi. Todėl mūsų sąskaitininkas gali suklysti dėl vieno kito skaičiaus, netapdamas nesąžiningu, bet net pats tiksliausias veidmainis neįgis realizuojančios jėgos.
Teisinga suprasti, kad įšventinimai, meditacijos ir koncentracija savaime pažangos neatneša, nes šios priemonės pirmiausia turi būti realizuotos veiksmais. Visa dirbtinė magija turi būti pamiršta.
157. Migla virš tautų tirštėja. Liepsnojanti gėlelė neįžiūrima planetos erdvėje.
158. Žmonės paprastai galvoja, kad tobulėjimo jie gali siekti daugeliu metodų. Ši miražų gausa raminančiai veikia skurdų mąstymą. Tuo tarpu iš tikrųjų žmonijai tėra du keliai – arba išmintingai su įtampa ieškoti AUM realizacijos savyje, arba kaip rąstui gultis į karstą, įsivaizduojant, kad kažkas sutvarkys tokio dvasios verteivos likimą.
Tikrasis siekis suvokti aukščiausias galimybes turi užimti didžiąją žmogaus gyvenimo dalį kaip pats aktualiausias ir įdomiausias užsiėmimas. Tačiau pažinimo šviesa jau pakeista sąlyginėmis religijos formulėmis, ir žmogus, gimęs tapti mąstytoju, lankstosi tamsiam kampui bei apsikabinėja amuletais, net nesuvokdamas juose vaizduojamų simbolių reikšmės. Kartokite tai visiems miegantiems kasdienybės tamsoje.
Jokių kompromisinių kelių tiesiog nėra – arba siekis, arba mirties sąstingis, kur siekis kupinas kosminių suvokimų džiaugsmo, o mirties sąstingis kupinas siaubo. Vyriausybės, kurios tikisi užmojų skurdą pridengti tomis pačiomis nuo seno deklaruojamos sėkmės kaukėmis, imasi duobkasių amato. Taigi reikia jaunimą perspėti apie Agni, arba Gyvenimo Jogos atėjimą.
Visų ankstesnių Jogų, paduotų iš aukštųjų Šaltinių, pagrindas buvo tam tikra gyvenimo kokybė; tuo tarpu dabar, prasidedant Maitrėjos Epochai, reikalinga iš esmės viso gyvenimo kokybę keičianti Joga, viską apimanti ir nieko nevengianti, visiškai kaip Biblijos legendoje apie nesudegančius palikuonis, narsiai pasirinkusius ugnį ir taip įgijusius galią.
Galite Man siūlyti pavadinimą – Gyvenimo Joga, bet gal tiksliau nusakantis bus – Agni-Ugnies Joga. Būtent ugnies stichija suteikia šiai ištikimybės Jogai pavadinimą. Jeigu ilgiau praktikuojant ankstesnes Jogas, pavojai mažėja, tai Ugnies Jogos atveju – pavojai didėja, nes ugnis, kaip viską rišantis elementas, pasireiškia visur, tačiau leidžia pažinti subtiliausias energijas. Ugnis nenutolins nuo gyvenimo, be to, ji yra pats patikimiausias palydovas į tolimus pasaulius. Nes kas gi persmelkia begalinę erdvę?
Todėl nusišypsokime ugniniam gyvenimui.
159. Kodėl Joga pavadinta Ugnine. Įgyta jėga praturtina aktyvų gyvenimą ir gesina kiekvieną menkavertį reiškinį. Persiėmimas ugnimi yra materijos nušvietimas, kitaip sakant, kur ugnis, ten tobulėjimo požymiai.
Žinome atvejų, kai įtampos kupina aura pritraukdavo prie savęs erdvės ugnį ir pradėdavo gaubtis ypatingu švytėjimu. Taip pasiekiamas žmogaus fizinis ryšys su pačia subtiliausia energija. Mes ypač vertiname atvejus, kai galima pajusti aukščiausias energijas viduriniuose atmosferos sluoksniuose ir patirti, kaip į žmogų liejasi nepaprastos galimybės.
Tamsos duobės reikalauja stiprios dezinfekcijos, tik ugnis kiaurai persmelks šiuos kenksmingus garus. Jeigu jums pradės kalbėti apie ugnies stichijos pavojingumą, atsakykite, kad pavojus – žygdarbio esmė.
160. Ar galima kovą apriboti vien sėkme? Tariama nesėkmė yra pagrindinių principų šaknys. Sėkmė – tai įvairiaspalviai žiedlapiai, bet reikalaukite šaknų, nes jose – galios syvai. Patariu galią vertinti kaip patirties klodus. Mes gyvenimo sode, kur tik per patirtį ateina pasiekimai.
161. Pažvelkime į Agni Jogos panašumus bei skirtumus, lyginant su kitomis Jogomis. Karma Joga turi daug panašumų dėl savo sąlyčio su žemės elementais, bet kai Agni Joga įvaldo kelius į tolimų pasaulių suvokimą, tai skirtumas iš karto tampa akivaizdus. Radža Joga, Bhakti Joga, Džnana Joga – visos šios jogos išsižada tikrovės ir todėl iškrenta iš ateities evoliucijos. Be abejo, Ugnies jogas turi būti ir džnana, ir bhakti, o dvasios jėgų tobulinimas daro jį radža jogu. Kokia puiki galimybė įsilieti į ateities evoliucijos uždavinius, neatmetant ankstesnių dvasios pasiekimų! Galima nesididžiuoti naujumu, nes tik elementų sujungimas atnaujina galimybes.
162. Kiekvienas pavojus teikia taip pat ir privalumų. Energetinis gerklės centras garantuoja sintezės realizaciją. Taip kardas grūdinamas ugnyje . Be abejo, kiekviena liepsna pavojinga, bet tik liepsna parodo suvokimo formos subtilumą. Todėl Ugnies Joga grindžiama Ugnimi, gyvybės ir kuriančios valios Pradu.
163. Norintis išmokti plaukti turi be baimės nerti į vandenį. Pasiryžęs pažinti Ugnies Jogą turi transformuoti ja visą savo gyvenimą. Kodėl žmonės galvoja, kad Jogai galima skirti tik dalį tingaus poilsio, visą likusį laiką skiriant neaiškiems ketinimams? Kaip tik visi veiksmai turi būti persiėmę valančiu ugniniu siekiu. Prisiminkite, kaip jus supažindinome su Ugnies Joga, taip ir jūs įveskite savo mokinius į Ugnies Jogos įvaldymo sferą. Kaip skulptoriai pradėkite iš įvairių pusių dirbti su fizine materija. Netikėtai, nuolat skelkite gyvybės ugnies kibirkštis iš stichijų elementų maišaties kupino paviršiaus.
Kaip Didžiosios Motinos žaidimas įgauna jėgą foksato spiralės vijose, taip per Begalybės pažinimą drąsiai paduokite žmonėms visą netikėtą gyvenimo apibendrinimo supratimą.
Nekreipkite dėmesio į dvasios kritimus bei kilimus, nes tai gali būti tik spiralės vijų judėjimas. Kur kas blogiau įsišaknijęs abejingumas ir išdidumas. Ugnies Joga tegul veda liepsnos sužadinimo keliu, analogišku amžinam kosminių struktūrų gimimui.
Labiausiai apibendrinanti Joga įpareigoja visą gyvenimą pertvarkyti pagal iš išorės nepastebimą discipliną. Jeigu ši nepastebima disciplina netampa pančiais, bet virsta atsakomybės džiaugsmu, tai galima sakyti, kad pirmi Vartai atidaryti. Kai bus suvoktas bendradarbiavimas su tolimais pasauliais, tada atsidarys antri Vartai. Kai bus suprasti Evoliucijos pagrindai, tada nukris trečių Vartų užraktas. Pagaliau, kai bus suvoktas sutankinto astralinio kūno privalumas, tada nukris ketvirtų Vartų užraktas. Kartu su šiomis kelio atkarpomis užsidega pažinimo energetinių centrų ugnys ir įsijungia subtiliausių energijų planų intuityvi visažinystė. Taigi saugokite Pažinimo Ugnį ir saugokite augančią galią.
164. Žmonės dažnai kalba apie pagalbą, kuri turėtų ateiti iš Mūsų Būstinės. Pažvelkime, kaip žmonės sugeba priimti šią pagalbą. Kiekvienas, svajojantis apie ją, egoistiškai jau iš karto nurodo pagalbos kryptį ir kiekį. Tarsi dramblys galėtų tilpti žemame rūsyje! Tačiau prašytojui nerūpi realūs pagalbos atitikmenys. Jam vidury žiemos privalo pražysti lelijos ir vidury dykumos privalo ištrykšti šaltinis, antraip Mokytojas nedaug tevertas.
Tačiau, “dykumos kūrėjau ir šalčio valdove, tu pats susikūrei savo troškulį ir sužvarbinai šalčiu širdį. Tavo žvilgsnis nepamatė Mano šaltinio, tu net neatsigręžei į Mano gėles. Tu užgriozdinai savo kelią egoizmu ir rūpinaisi tik kaip apsaugoti savo svarbius padus nuo paties išbarstytų spyglių. Mano pagalba nuskrido kaip išgąsdinta paukštė. Mano pasiuntinys skuba atgal, ir graudžiai kaukia baltas Lobnoras. Mano pagalba atmesta”. Tačiau keleivis bukai tebeprašo kažkokios pagalbos ir visą dėmesį sutelkia į savo būsimos pražūties vietą. Todėl Mes visada siūlome pasirūpinti įžvalgumu, lankstumu, objektyvumu – kitaip neįmanoma žengti koja kojon su tikrove.
165. Asketo kelias – ne Mūsų kelias. Gyvenimui reikia skirti patirties gėles. Kas pasirinks lengvą nesudrumsto egzistavimo uždavinį? Kas pasirinks kautynių žiūrovo lemtį? Nuo šiol nebėra žiūrovų, nebėra miegančių, nes liepsna jau ant slenksčio.
166. Kiekvienas žmogus praktikuoja kokią nors Jogą, bent užuomazgą arba bent iškreiptą jos pavidalą. Žmones galima suskirstyti pagal stichijas, taip pat galima suskirstyti pagal Jogas. Dažnai šventeivoje atpažįstame išdarkytą Bhakti jogą, pripumpuotame atlete – Hatha jogą, fanatike – Radža jogą, veidmainyje – Džnana jogą. Kas gali būti aukščiau už tikrosios, žemišką sąmonę su kosminiu pulsu sujungiančios, Jogos atnešimą! Ar galima įsivaizduoti kažkokį įsikūnijusios dvasios pagrindinio siekio pakaitalą, kažkokį astralinio suvokimo užpildą, kažkokį žmonijos egzistavimo pateisinimą? Tačiau Ugnies Jogos studijos priartina žmogų prie tolimų pasaulių.
Galite Manęs paklausti – kokios fizinės priemonės naudingos Ugnies Jogai. Patariu rytais naudoti trumpą pranajamą , ne ilgiau kaip penkias minutes; nerekomenduoju valgyti mėsos, išskyrus apdorotą ugnimi, rūkytą; kaip visada naudingi vaisiai, daržovės, pienas, miltų gaminiai. Taip pat atsisakoma visų vynų, išskyrus sveikatos tikslams. Narkotikai – Ugnies Jogos priešas. Debesys danguje sunkūs Ugnies Jogai. Patariu dėvėti avalynę guminiais padais ir rytais pasivaikščioti, vengiant dūmų. Reikia drąsiai vertinti įvairią informaciją apie gyvenimo įvykius, nes neįmanoma nuspręsti, kas yra blogai, o kas – gerai.
Žmogus, realizuojantis gyvenime tikrąją Jogą, atlieka savo didžiąją paskirtį… Tai ir yra Ugnies Jogos esmė.
167. Gal kam kils klausimas: “Ar lengva eiti atnešančiam tiesą?” Aišku, kiekvienam atnešančiam eiti sunku, ir niekada negali būti palengvintas jo ugninis kelias. Tarsi kupolas nusileidžia ant tiesos nešėjo kaktos ir prispaudžia smegenų centrus. Tik sąmoninga kova išveda pasišventėlį į uždavinio realizaciją. Pykčio debesys slinks paskui jį, nes jis išveda planetą iš izoliacijos.
Ar galima laikyti drąsuoliu tą, kuris pats save vadina bebaimiu? Ar galima mokslininku laikyti tą, kuris save vadina prasiskverbusiu į žinias? Iš tikrųjų kiekvienas vertas žygdarbio kuria savo veiklą, neskelbdamas jos nei gera, nei bloga, bet daro tai, kas jam pačiam atrodo neišvengiama. Taip kuriamas įsikūnijimo užbaigos kelias.
Argi įveikęs kelią pavadins jį sunkiu? Pakopos įveikimas suteikia keleiviui džiaugsmo, nes jis žino, prie Ko artėja.
168. Ar gali žmogus kilti arba kristi pats sau vienas? Aišku, kad nė viena būtybė negali atlikti jokio veiksmo, nedarydama įtakos aplinkai. Ji ne tik kiekvienu savo veiksmu trikdo įvairius atmosferos sluoksnius, bet, visa to žodžio prasme, traukia paskui save jai artimas būtybes. Tuo labiau žmogus privalo suvokti savo atsakomybę prieš Visatą. Žmogus iškilo savo sumanymais ir tuo pačiu kažkam padarė gerą paslaugą. Žmogus krito į depresiją, ir tuo pačiu galbūt kažką pasiuntė myriop. Be sąmoningų ketinimų, nuolat vyksta ir nesąmoningą sąveika, apimanti plačias sferas pagal karmos bei auros dėsnį.
Nelengva nuspręsti, kada kas yra žudikas arba geradarys. Tik Ugnies Jogos skleidėjai gali teisingai nušviesti mūsų minčių chaoso darbą, bet tam reikia ištikimai pasišvęsti Ugnies Jogai. Tarp kitko, nėra daug mėgstančių pasišventimo pavojus, todėl ir šiuos žodžius supras nedaugelis. Tačiau galime pateikti daug pavyzdžių, kai protą praradęs Azijoje buvo žmogaus žūties Europoje priežastimi. Ir kai pakilęs dvasia Amerikoje kažką pagydė Egipte. Todėl geranoriški sumanymai – ugninė dvasios gėlė.
169. Kaip ugnis yra visa ką rišantis pradas, taip Ugnies Joga persmelkia visą gyvenimą. Galima pastebėti, kaip, laikui bėgant, plečiasi sąmonė, kaip atsiranda teisingas aplinkos vertinimas, kaip auga pasaulių bendradarbiavimo neišvengiamybė. Taip gyvenimas prisipildo aukščiausių suvokimų ženklų. Tiesos sąvoka tampa mūsų kasdienybės realybe. Drąsius Agni Jogos ieškotojus lydi ne tik energetinių centrų įsiliepsnojimo pavojus, bet ir skausmingas jautrumas neteisybei. Tačiau ką reiškia šie pavojai, lyginat su teisingo išlaisvinančio kelio pažinimu!
Ugnies Jogą galima palyginti su Aušrine, kuri skelbia artėjančią šviesą.
170. Prabundant energetiniams centrams, žmonija jaus iki šiol nepatirtus simptomus, kuriuos nemokšiškas mokslas priskirs išgalvotoms ligoms. Todėl pats laikas parašyti knygą apie gyvenimo ugnies reiškinių stebėjimus. Patariu neatidėlioti, nes pasauliui reikia aiškinti realybę ir būties vienovę. Nepastebimai į gyvenimą įeina naujos sąvokos. Šie tik nedaugelio regimi ženklai, prasiskverbdami į visą struktūrą, sudaro gyvenimo pagrindą. Tik aklas nepastebės, kaip gyvenimas prisipildo naujų sąvokų. Todėl ir reikia pakviesti mokslininkus nušviesti akivaizdžius faktus.
Gydytojau, nepraleisk galimybės!
171. Agni jogas turi atsisakyti tautinių sąlyginumų, nors laikinai ir priklauso kuriai nors tautai. Agni jogas atsisako žinių vienpusiškumo, nors ir yra įvaldęs kurios nors srities žinias ir pasiekęs joje meistriškumo. Agni jogas kraujo giminystę pakeičia dvasios giminyste. Agni jogo skydas – pasišvęsti pasaulių evoliucijai ir griežtai atsisakyti prietarų.
172. Jogas turi palaikyti kvėpavimo organų higieną, tam jam patartini – karštas pienas, valerijonas ir mėta. Jogas turi palaikyti skrandžio ir žarnyno higieną, tam patartini – saldymedis ir sėnos lapai. Jogas turi palaikyti plaučių higieną, tam patartini – alavijas ir subtilus dervų naudojimas. Jogas turi palaikyti viską persmelkiančios somos higieną, tam patartina naudoti muskusą. Sveika endokrininė sistema – taip pat higienos tikslas.
173. Jogui nebūdingos dviprasmybės. Jogui nebūdinga apkalbėti Brolijai priklausančius asmenis. Toks apkalbėjimas gresia išdavyste. Jogas žino, kokią galią jam pačiam turi kiekviena jo mintis. Jogas geranoriškas visiems evoliucijos požymiams. Jogas drąsiai pripažįsta kosminių atliekų kenksmingumą ir užkerta kelią melui.
174. Mokytojas stebi jogo tobulėjimą. Jogo tobulėjimo požymis bus girdimas Mokytojo balsas, kartu ugdysis teisingumo jutimas.
175. Jogo veiksmai atspindės jo tikrąjį dalyvavimą pasaulių evoliucijoje. Tačiau yra ir dar vienas skiriamasis jogo požymis – jis žino, kad mirties nėra, nes jo prabudusi sąmonė žino, kad būtis – nenutrūkstanti. Taigi jogas nė akimirkai nenustoja tarnauti Tiesai. Taip nuosekliai pažinęs Jogą kyla pasaulių pakopomis. Ir užduotis, ir vykdymas be atvangos keičia vienas kitą. Sąmonės išlaikymas skirtinguose kūnuose daro jogo žygdarbį esminiu jo gyvenimo veiksniu.
Iki šiol dar retai ir tik ypatingomis sąlygomis realizuodavosi Joga, bet dvasios evoliucija reikalauja nešti Jogą į gyvenimą, ir šia kryptimi turi būti nukreiptos jaunosios kartos mintys. Mums nereikalingi fanatizmas ir mažatikystė, bet kiekvienas sveikas gyvenimo pokytis bus pastebėtas ir palaikytas.
176. Jeigu norime Agni Jogą realizuoti gyvenime, reikia ją aprengti kasdieniškais rūbais. Paklauskite mokinio: ar jis nori Mokytojo paramos? Ar jis nori dvasinės ir fizinės pagalbos? Be abejo, norės. Tada žengsime į išbandymų kelią. Labai padeda netikėtas išbandymas šalčiu ir alkiu; kaip ir netikėti melo bei prietarų, netikėjimo bei išdavystės išbandymai.
Atkreipkite dėmesį, kaip silpna dvasia linksta nuo vėjo šuorų, kaip krebžda alkio kirminas ir kaip lūpos taria pačius švenčiausius Pradus niekinančius žodžius. Tačiau štai jis eina, viską palikęs ir ištikimas, jis šypsosi šalčiui bei alkiui, jis tiki dvasios tobulėjimo Pradų galia, jis amžinai jaunas ir pasiruošęs pažinimo žygdarbiui.
Kai reikalausite Jogą realizuoti gyvenime, tada būsite tikri mokytojai.
177. Kartokite apie viso naujo gyvenimo būdo teisingumą. Ypatingai triuškinkite svetimų vertybių padirbinėtojus.
178. Ta pati nekintanti Tiesa žmonijai paduodama vis kitais rūbais. Tikra ir tai, kad ją greičiau nei per šimtmetį iškraipo besiblaškančios minios. Todėl į jogo pareigas įeina Tiesos apvalymas. Kai naujai atrastas Tiesos veidas nusišypsos ištikimam ieškotojui, tada džiaugsmas nuskries į tolimus pasaulius. Erdvė sušuks: “Nuvaloma gyvybės paskirtis!” Tada šypsosis Tiesos Nešėjų veidai. Tai reta šypsena, bet Joga gali būti jos šaltinis. Todėl Jogos praktikavimas yra gyvenimo prašviesinimas.
179. Prieš patį didžiausią mūšį elgsimės kaip visada. Kova neturi trikdyti gyvenimo tėkmės. Kova – tai mūsų Misija. Ja reikia grįsti kasdieninius veiksmus.
180. Mistikas net patį paprasčiausią veiksmą apgaubia paslaptingumo skraiste. Jogas net patį keisčiausią reiškinį įspraudžia į kasdienybės rėmus, nes žino, kokia tikslinga gamta. Jogas ne senas ir ne jaunas. Jogas ne senas, nes žino nuolatinio tobulėjimo kelią. Jis ne jaunas, nes žino visas ankstesnes patirtis. Jogas gali nugyventi gyvenimą niekieno nepastebėtas. Jogas gali šypsotis silpnaprotystės kalboms, bet kerta nemokšiškumui.
“Aš rūsčiai smogiu Tiesos įžeidimams. Aš prisiimu apsivalymo nuo senojo pasaulio naštą. Aš tvirtai stosiu prieš menkystų priespaudą. Aš prisiimu drąsą mesti iššūkį blogio įsiūčiui!” Taip teigia jogas ir realizacijos tvirtovėje kala savąjį Tiesos kardą. Palanku pritapti prie Jogos!
Praeitis pradedančiam jogui atiduoda savo pačius puikiausius vaisius, ateitis jam atvers veiksmų horizontus.
181. Mes mokėme jus suvokti pagrindinę mintį, nenuslystant į dėstymo išorę. Kaip Buda mokė iš vieno žodžio sukurti ištisą turinį, taip ir jūs plėskite savo mokinių išmonę kurti pagal vieną žodį ir ženklą. Svarbiausia – nesistenkite kartoti. Jeigu dvasios imtuvas paruoštas, tai kiekviena mintis smigs kaip strėlė. Bet jeigu materijos irimas jau apglitino energetinių centrų kanalus, tai jokia Joga nepasiekiama.
Be abejo, Jogos Mokymas duos naudos kiekvienam, net jeigu šis ir nepasieks dvasinių aukščių. Išoriniai Jogos principai bet kokiu atveju palaikys sveikatą, sustiprins atmintį ir apvalys mąstymą.
Tačiau kuo pasireikš dvasią pakylėjančių pasiekimų požymiai? Pirmiausia įsižiebs energetinių centrų vidinės ugnys, po to pasigirs nematomo Mokytojo balsas, ir pagaliau įsidegs išorinė ugnis, kuri tarsi sujungs asmeninę sąmonę su erdvės sąmone. Tada jau įmanomas kontaktas su žaviausiomis, pavojingiausiomis, subtiliausiomis energijomis, su viskuo, kas transformuoja gyvenimą, pašalindamas mirties sąvoką.
Kontakto su subtilumu sunkis kartais sukelia gyvenimo ypatumų. Sutrumpėja miegas, ir pradeda varginti gulima padėtis. Raumenų įtampa apsunkina dvasios darbą, ir kiekvienas auros apnuodijimas gali atsiliepti skausmu. Be abejo, šių ypatumų galima iš anksto išvengti, neišeinant iš srauto, ir Jogos šviesa apsigaubs erdvės šviesa.
Kur tas kitas kelias į Nirvaną ?
182. Dar keletas Jogos požymių: kai galite giliai, laisvai kvėpuoti aukštumose, tada atviras kelias į aukščiausius astralinio pasaulio sluoksnius, jeigu sąmonė pasiruošusi tai atlaikyti.
Keliu į Jogą gali eiti tie, kurie savo pasiekimus lengvai vadina menkais; kurie retai teprisimena žmonių jiems suteiktus apdovanojimus; kurie nedalyvavo klaidingose religijos apraiškose; kurie gali neskaičiuoti savo gimimų šioje žemėje, nors ir prisimena įsikūnijimus; kurie gali kasmet iš naujo atsodinti sodą, šypsodamiesi audrai, sunaikinusiai ankstesnį triūsą; kurie atprato piktžodžiauti; kurie pasiekė akiai nematomo Aukščiausiojo ieškojimo įtampą; kurie atsisakė bendrauti su Tiesos išdavikais; kurie apsigaubė tyru mąstymu, sukuriančiu nenugalimą aurą.
Iš tikrųjų sakau – Ugnies jogas turi užimti priderančią vietą Žemėje ir aukščiau, nes jis apsigaubė pačia subtiliausia – Ugnies – stichija. Ir kai silpnadvasiškumas virpa iš baimės, jis apsigaubia ugniniais šarvais; jis nebijo.
Prisiminkite ugnies krikštą, ugnies kryžių, visas liepsnojančias taures, – visus juos jau seniai parodžiau jums kaip artėjančios Jogos simbolį. Ugnies simbolis perėjo per visus Mokymus, siekdamas savo realizacijos gyvenime. Taip priartėjo ugnies apsireiškimas, ir vandenį pakeičia ugnis .
183. Įpareigoju jus Mokytojo Vardą nešti garbingai, kad joks menkinantis neprisiliestų prie šios pasaulius jungiančios grandies. Taip pat įpareigoju teikti pagalbą tiems, kurie be perstojo beldžiasi. Įpareigoju kalbėti apie gyvenimo Žemėje tikslą. Įpareigoju atmesti viską, kas teršia bendravimą su Mumis. Įpareigoju pateikti Mūsų egzistavimo faktą.
Mūsų Mokymo pažinimas turi iš esmės pakeisti pažinusiųjų gyvenimą. Jis turi atnešti galimybes, priešingu atveju – kam apsisunkinti?!
184. Vienas iš Jogos privalumų – galimybė susisiekti su Valdovais. Čia reikia skirti dvi kanalo rūšis: individualų ir erdvinį. Individualus kanalas perteikia vieno pasirinkto Valdovo kaip Mokytojo poveikį. Erdvinis kanalas ne tik susieja su keletu Valdovų, bet ir atveria galimybę gauti kosmines žinias. Būtina suvokti darbo su šiais kanalais jėgų sąnaudų skirtumą. Kaip lempa, prijungta prie skirtingų įtampų srovės, vibruoja energetiniai centrai nuo erdvinio kanalo. Iš tiesų reikalingas atsargumas, kai iš keleto Valdovų sklindančių energijų derinius paverčiate kasdienine gyvenimo norma. Turite du skirtingus pavyzdžius ir žinote, kiek individualus kanalas mažiau veikia sveikatą. Būsimiems tyrinėjimo darbams reikia, kad jūs atpažintumėte su kuriuo kanalu dirbate. Daugelis mokslininkų neskiria tyrinėjimo metodų. Kodėl vienam iš stebimųjų reikia ne tokių ypatingų sąlygų, kai tuo tarpu kito dvasia spurda kaip neregėta paukštė, ir akivaizdžios priemonės lūžta be naudos? Šis Jogos laipsnis kontaktuoja su tomis energijomis, kurios labai sunkiai realizuojamos šiuolaikiniame gyvenime. Kartais po kontakto su neįprastos rūšies energijomis reikalinga ilgesnė darbo pertrauka, bet veržli dvasia nesuteikia šio poilsio savo energetiniams centrams, ir tada Mes sakome: “Atsargiai!”
Juk Ugnies Joga dar tik žengia į gyvenimą, ir tie, kurie atsidavė energijų poveikiui, patiria ypatingus sunkumus, kaip visiškai kitos rasės žmonės. Todėl sakome mokslininkams: “Neapsirikite su išvadomis”. Daug kam atrodo, kad jie pasiruošę siekti evoliucinių viršūnių, bet sąlygos labai griežtos, ir nemokėdamas užmesti didelio tinklo – geriau nesiartink!
185. Kas nors iš jaunimo paklaus: “Kaip suprasti Ugnies Jogą?” Atsakykite: “Kaip dvasios branduolį maitinančios, viską susiejančios ugnies stichijos pažinimą bei realizaciją gyvenime”. Paklaus: “Kaip man pasiekti tokį pažinimą?” – “Išsivalyk mąstymą, po to susirask tris pačias blogiausias savo savybes ir sudegink jas savo ugniniame siekyje. Tada pasirink Mokytoją Žemėje ir, pažindamas Mokymą, sustiprink savo kūną pateiktais vaistais bei pranajama. Pradėsi regėti dvasios žvaigždes, išvysi energetinių centrų valymo ugnis, išgirsi Neregimo Mokytojo balsą ir įžengsi į kitų subtiliausių, gyvenimą transformuojančių suvokimų sferą. Pagalba tau, kandidate, paruošta ir uždaviniai įteikti. Tu suvokei, kad džiaugsmas yra ypatinga išmintis. Tu jau nebegrįši į ankstesnį srauto krantą. Tu suvokei erdvines kovas. Tau nebeliko aklos regimybės. Tu – į pažinimą žengiantis bendradarbis ir brolis!”
186. Ugnies jogui kenksmingos staliaus ir kalvio amatų sąlygos bei skalbimas rankomis. Reikia būti pasiruošusiam atlaikyti erdvines įtampas. Taip pat reikia suvokti, kaip pažadinta ugnis stipriai transformuoja organizmą.
Hierarchiškai teisingai nusprendei, kad naujos Jogos realizacijos žygdarbis – svarbiausias iš visų įpareigojimų.
187. Jeigu Ugnies Joga turi būti realizuota gyvenime, tai jos nešėjai neturi niekuo išsiskirti iš išorinio gyvenimo. Ugnies jogas eina per gyvenimą nepastebimas, jam nereikalingi žmonių suteikti vardai, jis stebi ir nemėgsta būti stebimas. Erdvinis kanalas visiškai atmeta minios dėmesio mintis, nes ne per minias dirba evoliucija. Net individualus kanalas kartais reikalauja apsaugos nuo atsitiktinių minčių godumo. Tai nereiškia, kad reikia bent dalinai atsiriboti nuo gyvenimo. Reikalinga aplinkoje vykstančių procesų tikslingumo analizė.
Jogas praeina pro tariamą nelaimę, nes jam aiškios to įvykio priežastys bei pasekmės. Žmonės įvykiu paprastai vadina neišvengiamo amžių poveikio pasekmę. Jogas įžvelgia tikrąsias galimybes ten, kur žmonės praėjo išdidžiai net neatkreipę dėmesio. Nesistebėkite, jeigu jogo širdis pasirinks apgailėtiną šunį, išvydusi jame ištikimybės kibirkštį, ir netikėtai kaip būsimą bendradarbį pasišauks patį kukliausią berniuką. Nespės žmonės jogo pavadinti griežtu ir šaltu, kai jis staiga pademonstruos tikros meilės ir užuojautos aktą. Be abejo, šio akto priežastis aplinkiniai supras klaidingai. Apgaudinėtojo etiketė bus maloni jogui, nes evoliucija kelia pasišlykštėjimą miniai. Kalbame apie žmoniją ir atskirus žmones, bet minios žvėris nėra artimas kūrėjui.
188. Kiekvieną amžių paduodama speciali joga, atitinkanti to meto fizinę pasaulio būseną ir kokybę. Negalima taikyti žemės elemento ten, kur reikalingas ugninis gydymas. Nei vanduo, nei oras nepakeis ugnies sparnų. Kaip neišvengiama kontinentus nušluojanti katastrofa, taip neišvengiama ugninės galios pažinimo Joga. Terminų suvokimas – prašviesėjusios sąmonės požymis.
189. Jogas turi nedaug daiktų, bet tarp jų nėra nereikalingų. Jeigu daiktas yra visuotinės reikšmės, tai pasinaudojus jis turi būti perduotas į saugyklą. Kasdieninio vartojimo daiktas kartais gali būti atiduotas patikimam žmogui. Siekiant išvengti aurų sutrikdymo, daiktus geriausia atiduoti ugniai. Tačiau kartais naudinga perduoti daiktą, prisotintą konkrečios auros. Jogas supranta tikrąją daikto kokybę, ir šalia jo nebus prastų daiktų. Mintys apie daiktus iš žmonių atima per daug laiko, todėl dvasios kultūra turi būti apsupta aukščiausios kokybės pasiekimais. Kuriant ateitį, žmones reikia išlaisvinti iš nuolatinio dėmesio koncentravimo į fizines reikmes. Naujos gyvenimo sąlygos kiekvienam mąstančiam bendradarbiui siūlo galimybes ir kelius į patogumus, taupančius jėgas ir darbą.
Ar gali jogas nebaudžiamai eikvoti savo laiką bei energijas? Reikia atminti, kad kartais jėgų ir laiko švaistymas prilygsta savižudybei. Taip pat Tiesos ženklų skaitymas bei jų netaikymas gyvenime vertinamas kaip nemokšiškumas. Evoliucijos uždavinių suvokimo spindulys nušvies geriausią kūrybą. Todėl griežtai stebėkite savo aplinkos kokybę.
190. Kelyje pas Mus nepamirškite atsinešti visko, kas jūsų supratimu yra vertinga. Tikslinga pasimokyti vertybių supratimo. Dažnai žmonės, net ne naujokai dvasingumo srityje, gali užsiimti menkais ir netgi niekingais dalykais. Jie pamiršta, kad niekingi dalykai tarnauja tamsai. Jogas turi tvirtai suvokti daiktų vertę.
191. Anksti galvoti apie planetos žlugimą, jeigu dar nesuvoktas paties asmeninis žlugimas. Galima gydyti savo žaizdas ir būti veiklos kūrėju. Naujas kasdieninis suvokimas atvers kiekvienos gyvenimo smulkmenos suvokimą. Jogas neskraido padebesiais, bet laiko ryšio su tolimais pasauliais sidabrinę giją.
192. Jogas nuolat patiria savo Mokytojo siunčiamus išbandymus. Tą patį jaučia ir kandidatas į jogus. Paaiškinkite, ką reiškia išbandymai šalčiu, alkiu ir visais kitais kriterijais. Nemokšiškas žmogus nesuvokia, kaip gali dingti šalčio ir alkio pojūčiai? Bet suvokiantis daiktų esmę supranta, kad pojūčiai nedingsta, bet dvasios būsena gali būti tokia, jog niekas jos nesudrums. Alkanas gali rasti pasisotinimo metodą, jeigu jo dvasia nesumenko iki gyvulinės būsenos. Sušalęs gali sušilti, kol jo dvasia supranta, kodėl ji turi daryti šią pastangą, priešingu atveju kils gyvuliškas pyktis, pradės drumstis sąmonė ir seks nuopuolis.
Tikslinga pridurti, kad lankstumas bus geriausia išeitis iš šių gyvenimo žabangų. Jogas akimirksniu įvertina tikslingumo vertę. Jeigu, siekdami demaskuoti jo gyvenimą su Joga, jam pasiūlys suvalgyti kažkokios mėsos porciją, jis verčiau pasirinks šį mėsos gabalą, bet neišduos savo gyvenimo būdo paslapties. Mėsos pasekmes jis lengvai išsivalys, bet paslapties atsiradimo išdavikiškose rankose pasekmė neatitaisoma, ir kartais reikia panaudoti net kertantį spindulį, kas leistina itin retais atvejais.
Taip pat noriu priminti apie kūrybos reikšmę Ugnies Jogai. Pateikėme jums atpažinti du skirtingo atlikimo muzikinius kūrinius, ir dvasia suprato jų poveikio skirtumus. Taip nuo Tiesos prisilietimo plečiasi sąmonė. Dar viena abstrakcija taps mums realybe. Kokia nuostabi savijauta, suvokti nuolatinį išbandymą, ji verčia būti lanksčiu. Argi Ugnies jogas gali būti nelankstus? Ne pasiklausymui kalbu, bet taikymui.
193. Profesionalus lankininkas, paėmęs į rankas šaunamą ginklą, vis tiek demonstruos profesionalumą. Taip ir Jogose, išskyrus Hathą Jogą, visos jos puikiai veda į tobulumą. Būtų neprotinga sumenkinti kurią nors iš jų. Galima kalbėti tik apie gerą ir geresnę realizaciją šiuolaikiniame evoliucijos procese.
194. Jogas privalo suprasti atmosferos sąlygų poveikį savo veiksmams. Net nemokšai stebėtojui bus aišku, kaip stipriai trenk elektros srovė ir kokios bus šio poveikio pasekmės. Taip net magnetiniai sūkuriai, ir atmosferos krituliai gali daryti įvairų poveikį psichikai. Magnetiniai sūkuriai ir visi elektros išlydžio reiškiniai – Mūsų draugai, bet visi atmosferos krituliai trukdo ugnies srovei. Mes naudojamės prisotinta elektra, siekdami net neparuoštam žmogui įrodyti netikėtų jam sąvokų naudą. Astralinio kūno išėjimas lengvesnis siaučiant magnetinėms bangoms, todėl jogui būtinas jautrumas menkiausiems gamtos reiškiniams. Todėl jogui, pirmiausia, būtina bendrauti su prana. Todėl neverta uždaryti langų, nebent drėgnas oras. Naudingos šiltos ilgalaikės vonios arba maudynės tik be staigių judesių. Turėkite omenyje, kad, staigūs judesiai sutrikdo auros judėjimą, ir mes jų vengiame. Greitas ritmas nepažeidžia ryšio su atmosfera, bet trūkčiojantys judesiai žeidžia aurą kaip adatos. Daugelis pastebėjimų gali palengvinti mūsų ateities kūrimą. Tam reikia suprasti, kad net uodai geriau už žmogų jaučia atmosferos sąlygas. Tačiau žmonės galvoja, kad jiems kaip gamtos valdovams viso to žinoti nereikia.
195. Energetinių centrų ugnis kartais reikia pridengti somos plokštelėmis, priešingu atveju išorinių sąlygų aštrumas gali sukelti centrų įsiliepsnojimą. Vėl matome kaip reikalinga pusiausvyra, kurią Mūsų Mokytojas vadino aukso viduriu ir kuri gali būti pavadinta aukščiausiu suvokimo laipsniu.
196. Apie įvairiausių kuro rūšių žalingą poveikį jūs jau žinote, todėl reikia atkreipti dėmesį į ugniakurus. Bent jau būti ilgai prie ugniakuro tikrai nereikia, žinant kokius svečius pritraukia maisto, ypač su krauju, emanacijos. Todėl rūkytą mėsą ir paukštieną geriau vartoti šaltą. Taip pat reikia rūpintis miegamojo kambario oro kokybe. Reikia atminti, kad fizinis kūnas, kai iš jo miego metu iškeliauja astralinis kūnas, lieka be apsaugos, ir jeigu oras troškus, tai neišvengiamai prisistatys “svečiai”. Mėta – geriausias gaiviklis, padedantis ir astraliniam kūnui. Juk astralinis kūnas mūsų fizinį kūną palieka kur kas dažniau nei mes galvojame, bet skirtingais tikslais. Tai jis be prasmės slankioja kur netoliese, tai gali daug ko naudingo išmokti. Kiekvieno žmogaus tiesioginė pareiga – sukurti savo astraliniam kūnui pačias geriausias sąlygas. Taip pat reikia stengtis nelaikyti namuose nešvaraus vandens. Fontanai ir akvariumai bute nėra pageidaujami. Kam kalėjimuose kankinti žuvis ir paukščius? Taip pat siūlyčiau švariai užlaikyti vieną kambarį ar bent kampą, pašvęstą Valdovams ar Mokytojui. Galima prie lango pastatyti krėslą, kuriame būtų draudžiama sėdėti pašaliniams. Taip pat čia neleisti užsukti ieškotojams-smalsuoliams, jų akyse reikia stengtis išlikti pačiais paprasčiausiais žmonėmis, kad jų įžūlumas tik slystų aura. Visi šie patarimai skirti jogo profilaktikai.
197. Reikia galvoti apie Mūsų veiksmus ir garantuoti jų teisingumą. Menkiausias minties sudvejinimas nuskraidins strėlę toli nuo tikslo, ir tada geriau iš viso laikytis kuo toliau nuo Jogos. Drumsta sąmonė – gyvulinės būsenos palikimas. Kam reikalingi migloti siekiai? Niekas nenori gauti tokį patį miglotą atsakymą. Reikia išvalyti dvasios kanalą. Tačiau Mes ne kaminkrėčiai, kad per prievartą valytume dvasios kanalus. Patarkite, kad leistųsi suteikti pagalbą.
198. Jogas neturi įpročių, nes jie – gyvenimo dūlėsiai. Tačiau jogas susikuria tam tikrą gyvenimo būdą. Jam nėra sunku perkirsti įpročių mazgus, juk dėmesio sutelkimo įtampa jam nuolat atveria naujus aplinkybių sprendimo kelius. Nelankstumas – nemokšiškumo pagrindas. Kiek karalysčių žlugo dėl nelankstumo!
199. Mūsų Mokymas netaps jėga netaikančių jo gyvenime rankose. Pasakykite visų šalių bendradarbiams, kad iš karto imtųsi taikyti Jogos patarimus gyvenime. Per daug kalbančių ir mažai darančių. Mažiau visuotinių paskaitų ir daugiau asmeninių pokalbių. Taip pat nereikia slėpti sunkumų bei privalumų. Susiekite Jogą su pasauliniais reiškiniais, nes reikia pateikti gyvenimo sistemą, be jos socialinis judėjimas virs senių karnavalu. Griežta laisvės disciplina pertvarkys gyvenimą tik naujai suvokiant į gyvenimą įžengiančios psichinės energijos realybę.
Kartokite, kad realizacijai reikalinga nauja sąmonė.
200. Aiškumas reikalingas tik nedaugeliui, minios nežino apie laivo kurso pakeitimą, bet iš ryto klausinėja: “Kur nuplukdė burės? Kodėl toks tuščias krantas?” – “Todėl, kad jūs nepastebėjote, kaip krovė vertingą krovinį, ir pramiegojote rytinį vėją.” Iš tikrųjų miniai nieko negalima aiškinti, nes ryte ji tebegirdi nakties garsus. Hidrą nukauti galima tik jai nežinomu smūgiu. Jogo pareiga – studijuoti neišvengiamus smūgius. Besiveržiantis į aukštas žinias tvirtai eis sargybą. Kitaip ką gi galėtume pavadinti kariu? Kas tada – artojas? Kas – kanalas? Jogas turi vadintis šiais trimis garbingais vardais. Tačiau ateis laikas parodyti pasėlį. Kas matuos jį metrais? Jogo dirva– erdvė. Kas gali išvardinti jo pergales, kai ugnys švyti jo viduje? Kas suskaičiuos jo išgelbėtuosius, jeigu jis išvedė juos, neklausdamas vardų?
201. Egzistuoja klaidinga nuomonė, kad jogas išsiugdo nesugriaunamą sveikatą kasdienine prasme. Argi gamina jautrų instrumentą iš surambėjusio medžio? Argi vinos stygų privalumas neslypi jų sugebėjime išgauti pačius subtiliausius tonų atspalvius? Lygiai taip skamba ir ištobulintas bei suderintas jogo organizmas. Deja, jis patiria tuos neapsakomus, nuolat kintančius, trumpalaikius skausmus, kurie (tarsi vinos stygų suderinimas) pertvarko jo būtybę. Galima suprasti, kad Mes nesiruošiame pervertinti Jogos kelio saugumo. Kaip galima išvengti skausmų, vykstant pokyčiams energetiniuose centruose? Pažinimo ugnis – kaitri. Jūs žinote, kad šie žodžiai ne abstraktūs simboliai. Visi tų skausmų apibūdinimai neduos naudos, kol mokslas nesuskubs suprasti psichinės energijos, arba dvasingumo reikšmės. Kuo mažiau žmogus suvokia Jogos pavojingumą, tuo labiau jis nutolęs nuo ryšio su Aukščiausiąja Sąmone. Vertę sukuria ne atsitiktiniai sąmonės skrydžiai, reikia nenutylančio skrydžių himno. Vina ne visada skamba garsiai, bet jos dermė visada harmoninga. Tie, kurie Jogoje ieško įmitusios sveikatos, tegul geriau išlenkia taurę vyno ir papostringauja apie aukštus idealus be jokios realizacijos gyvenime. Juk jogo sveikata plazda kaip kylančio erelio sparnai. Jogo akis regi kaip jums žinoma “erelio akis” Jogo ramybė yra okeano bangos įtampa.
202. Jogo sveikatos būklė prilyginama vinos suderinimui. Tą patį galima pasakyti ir apie jogo darbą, tai garsų, tai tylų, pridengtą tikslingumo skraiste. Jogo tikslas – prisotinti erdvę naudingų teiginių ir nukreipti energiją visur, kur užteršta Tiesa.
Ar galima kaltinti jogą, jeigu jis netikėtai pasirodo arba ilgam dingsta? Laikas atmesti prisirišimą prie konkrečios vietos. Tik mintis ir veiksmas gali sąlygoti jo buvimo Žemėje vietą. Todėl kelionės visada – neatskiriama Jogos dalis. Iš ko gims lankstumo jautrumas? Kur grūdinsis savarankiškumas? Kur gims pažinimo vienatvė? Jogo darbo garsas gali stiprėti nuo erdvės. Jogas turi pažinti erdvę ir sugebėti parnešti tautoms erdvės žodį.
203. Ateinantys į Jogą dėl Mokymo nebus vienodai lygūs. Jogas turi sugebėti įžvelgti, kurie atėjo atsitiktinai, kurie gali tapti mokiniais, kurie gali vėliau tapti mokiniais-globėjais, tobulėdami per naujai atėjusių mokymą. Blogiausia tiems, kurie prisilietė prie Jogos, o po to bando grįžti į ankstesnį gyvenimą. Iš tikrųjų lengviau astraliniam kūnui grįžti į fizinius gniaužtus, nei pažinusiam bent kruopelę žinių grįžti į prietarų tamsą. Perspėkite tuos, kurie nori ką nors išgirsti apie Jogą. Mes nė vieno negalime klaidinti.
204. Apie jogo skydą svajoja daugelis, bet kalti kardą jiems nuobodu. Sugebėjimas kirsti nepereis iš svetimo kardo.
205. “Prabusk, miegaliau!” Žmonės mėgsta kartoti šią frazę. Ypač stulbina, kai ją net neprabusdami taria miegantys. Miega visą gyvenimą, miega ištisus metų metus, kartais nugrimzdami į netikėtą sapną ir snauduly kartodami svetimus nesuvokiamus žodžius. Nekalbėsime apie atsitiktinius praeivius, bet net jau išėję į pažinimo kelią neatsispiria gyvulinio miego priepuoliams. Tada Mokytojas privalo juos pažadinti, nors tam prireiktų ir žaibo. Juk sapnas lengvai pereina į apsėdimą.
Šlovė Indijai! Tik ji viena išsaugojo Mokytojo ir mokinio sąvoką. Gūras gali nukreipti mokinio dvasios laivą. Gūras gali išsklaidyti miego priepuolį. Gūras gali įžiebti priblėsusią dvasią. Vargas tam, kuris išdrįso melagingai pripažinti ką nors savo Mokytoju ir kuris lengvabūdiškai taria žodį “Mokytojas”, pagarbą pasilikdamas sau! Iš tikrųjų klesti ta dvasia, kuri suprato kelią į tobulėjimą, o serga – blėstanti nuo dviprasmybių. Galima paklausti indų berniuko – ar jis nori turėti Gūrą? Ir atsakymui neprireiks žodžių, nes berniuko akys dega noru, siekiu ir ištikimybe. Arija Vartos ugnis įsižiebs akyse. Rigvedos srautas nutekės kalnų šlaitais. Kas gali išvardinti visą Mokytojų Grandinę? Arba ji suvokiama kaip Pažinimo gyvatė, arba be jos – migla, miegas, sapnas, apsėdimas. Gąsdinti nereikia, bet būtina visiems prisilietusiems prie Jogos pasakyti: jūsų atrama – Mokytojas, jūsų skydas – ištikimybė Mokytojui, jūsų pražūtis – abejingumas ir dviprasmybė. Tas, kuris vienodai šypsosi Mokytojo draugams ir priešams, tas – nevertas; kuris neišduoda Mokytojo bent nutylėdamas, tas gali peržengti slenkstį.
206. Jums pateikti Jogos ženklai aukštumose. Jūs įsitikinote, kad nei šaltis, nei aukštis nepakenkė jūsų sveikatai. Kaip neištvėręs šalčio įsivibruos aukščiausia vibracija? Kaip galima mąstyti apie tolimus pasaulius, išsigandus net Žemės aukštumų? Kaip galima įsivaizduoti save bekūne dvasia, jeigu nenugalėtas netikėtai užklystantis fizinis alkio jausmas? Pilnas skrandis – kliūtis veržtis aukštyn. Reikia jausti nugrimzdimo į materiją saiką.
Juk Joga suteikia daug ne tik kosminių privalumų. Joga suteikia erdvinį kanalą ir Mūsų pagalbą visuose naudinguose veiksmuose. Bendradarbiavimo žinojimas suteikia vienintelį teisingą sprendimą. Tuo svarbiau suprasti Jogą kaip gyvenimo būdą, kad suteiktumėte ir Mums galimybę atsakymą suderinti su realybe.
207. Amritą sudaro subtiliausių energijų nuosėdos. Kaip pavadinti jogo siekių prisotinimą visomis savybėmis, kurios jau buvo duotos? Kiekvieną jogo siekį maitina vertingų energijų dariniai, pavadinkime šią jungtį siekių disku. Būtent kaip švytintis diskas skrieja jogo siekiai. Jis neatlieka jokių beprasmių veiksmų, nes tada jis taptų panašus į žmogų, užkopusį į aukštumas be jokio konkretaus tikslo ir su nuostaba besidairinėjantį. Tačiau jogas veikia, ir kiekvienas veiksmas virsta grožiu. Taip veikti išmoksta ir jogo mokiniai nuo pat pirmųjų pažinimo pagrindų. Mokinys ypatingai turi stiprinti savo savitvardą, nesant greta Mokytojo. Dažnai būtent tuo metu nevaržomai pasireiškia visas jų paikumas, nes Mokytojo sąvoka nesuvokta ir kelias į Amritą uždarytas.
208. Į Jogos kelią įžengusiame žmoguje prabundančios energijos dėsniai veikia tiksliai ir neišvengimai. Nė vienas prisilietęs prie Jogos negali paneigti, kad jo gyvenimas kardinaliai pasikeitė. Be abejo, gyvenimas galėjo tapti arba gilai transformuotas, arba ypatingai menkavertis, priklausomai nuo dvasios savybių.
Mes kiekvienam sakome: “Imk sklidiną Amritos taurę!” Tačiau kiekvienas turi pasirinkimo laisvę.
209. Būkite atsargūs su kryptingai sukoncentruotu organizmu, jis kaip fakelas tamsoje! Sutrikdydami jį – kenkiate patys sau, nes jo kelias į tolimus pasaulius neišvengiamas, ir kaip Saulė švyti jogo siekis. Nelengvas jo kelias.
210. Sakoma, jogas neturi norų, bet jis kupinas siekių. Noras nėra efektyvus, nes jis gimdo laukimą. Gi laukimas – nejudrumo motina. Siekis – į dvasios pakilimą vedančio judėjimo tėvas. Sakoma, jogas nežino, kas yra meilė, bet jis kupinas atjautos. Žmonės pažįsta tik pavergiančią meilę, bet atjauta kaip Tiesos bendradarbiavimas – nežino ribų. Sakoma, kad jogas iš išorės apgaubtas nevienadienėmis jėgomis, bet jis kaip darbštus sodininkas plečia savo galimybių sodo daigyną.
31. Kali (sanskr.), 1. indų moteriška dievybė, garbinama kaip mirties deivė; 2. vienas iš septynių Ugnies Dievo Agni liežuvių, “juodas ugnies liežuvis”; 3. Šyvos žmona. Juodo kūno, raudono veido, su žmogaus kaukolių karoliais ant kaklo. Vienas iš daugelio jos vardų – Durga. 4. Griovimas, Blogis, Gedimas.
32. Leideno stiklinė, elektrochemija; XVIII a. tyrinėjant statinę elektrą buvo sukurta Leideno stiklinė trynimu pagaminto elektros krūvio saugojimui.
33. AUM (sanskr.), šventas skiemuo; trijų raidžių vienovė, iš kurios seka Trejybė Vienyje.
34. Urusvati, Uru ir Svati, arba Dvasia ir Dieviška Siela, arba Budhi ir Manas (skr.). a). Urusvati – senosiomis žynių kalbomis reiškia Aušrinę (Venerą); 169 posme skaitome: “Ugnies Jogą galima palyginti su Aušrine, kuri praneša, kad artėja šviesa”. b). Ugnies Jogą užrašiusią jos “Motiną” (E. Rerich) kosminiai Valdovai vadino Tara (tib. –sesuo), Urusvati; šis 145 posmas aiškina jos dvasinio Kelio eigą, kurią dar aiškiau apibūdina Ugnies Pasaulio IIId., 163 posmas:”Tau Kosminių Jėgų Bendradarbe, Šviesos Jėgų bendrakeleive, Aš perduodu Dvasios žaibo priesaką. Tau suteikta teisė kurti Kosminiu Kardu. Tau duota Ugninė Širdis – tesušvinta Grožio žaibo Šviesa, – taip, taip, taip! Aš pasakiau”. c). Kosminiai Valdovai Ugnies Jogą žmonijai pateikė kaip naują Gyvenimo Būdą; ji skirta ne tik skaitymui, ji skirta nauju mąstymu pagrįstai gyvensenai; tokiu tikslu įsileidžiant į savo sąmonę šį Mokymą, jo energijos veikia transformuojančiai: žmogaus sąmonė, fizinis kūnas ir auros kūnai patiria spartesnę, tarsi suspaustą laike, sąmoningą evoliuciją, kurią pagrindinė žmonijos masė savo veiksmais kuria nesąmoningai. Visos Agni Jogos Mokymo knygos kupinos sąmoningos Evoliucijos Kelio gairių, jose minimos atskiros sąmonės prasiplėtimo pakopos, kaip „atsiskyrėlio buveinės lempelė“, „atsiskyrėlis liūtas“ ir kt., kurios skaitančiam nieko nesako, bet, pasiekus reikiamą sąmonės prasiplėtimo lygį, nušviečia sąmonę nauja realizacine jėga. Tam Agni jogui tereikia tapti Kosminių Jėgų Bendradarbiu, Šviesos Jėgų Bendrakeleiviu ir priimti kosminių Valdovų perduodamą Dvasios Žaibo priesaką; tereikia save matyti kaip Aušrinę, kaip Urusvati, t.y. drįsti susitapatinti su Dvasia ir Dieviška Siela bei visą Mokymą priimti kaip skirtą vien tik sau pačiam, asmeniškai.
35. Vidurinės smegenys; didžiausia žmogaus smegenų dalis yra didžiosios smegenys (apie 85 proc.), kurias centrinis viršugalvio plyšys dalina į kairįjį ir dešinįjį pusrutulius; smegenų kamieną sudaro trys pagrindinės dalys: pailgosios smegenys, tiltas ir vidurinės smegenys; po visą smegenų kamieną yra išsidėstęs ląstelių tinklas, vadinamas tinkliniu dariniu, kuris reguliuoja budrumo ir kitas sąmonės būsenas.
36. Taurės energinis centras, tai visų spindulių centrinis susitelkimo židinys (žr. lęšių fiziką), kuriame spinduliai lūžta ir kuris juos nukreipia nauja kryptimi. Taurė sudaro trikampį tarp širdies ir saulės rezginio.
37. Karma Joga, tai ėjimas į Dievą per darbą, veiklą; tai Joga, kurioje kiekvienas ją praktikuojančio veiksmas tikslingai pašvęstas Jogos Viešpačiui; išsižadėdamas bet kokių asmeninių darbo tikslų, bet kokių asmeninių darbo rezultatų Karma jogas taip išvalo savo protą bei valią, kad pradeda suvokti kosminę Energiją kaip vienintelį visų jo veiksmų tikrąjį Vykdytoją, kaip Vadovą ir jo Jogos Viešpatį.
38. Radža (Proto) joga, jogos sistema, kuri tobulėjimo ir realizacijos įrankiu pasirenka dvasią- protą; Džnana (Žinių) joga – tobulėjimo ir realizacijos įrankiu pasirenka intelekto jėgą; Bhakti (Meilės ir Atsidavimo) joga – tobulėjimo ir realizacijos įrankiu pasirenka meilę ir atsidavimą savo Jogos Viešpačiui.
39. Mokymo tekste kupina analogijų, alegorijų simbolių; šiuo atveju reikia sujungti atskirus simbolius: atviro energinio centro sūkuriuojančios energijos vadinamos ugnimi, liepsna; gerklės energinis centras yra realizuojantis, kai jis atviras, žodis įgauna realizacinę valdžią; kardu Ugnies Jogoje vadinamas žodis; taigi skaitome tekste: “Taip žodis, nešantis atviro gerklės centro energijas, įgauna realizacinę valdžią”.
40. Pranajama (sanskr.), Jogos praktikoje naudojami specialūs kvėpavimo užlaikymo ir jo valdymo pratimai.
41. Soma (sanskr.), mėnulio arba mėnesio dievas, o taip pat somos augalo sultys, naudojamos Rytų šventyklose pasiekti transą, dar tapatinamos su amrita – nemirtingumo gėrimu. Soma – mėnulis yra šventos išminties simbolis. Upanišadose minima, kad pilnėdamas mėnulis prisikaupia somos, kurią nuolat maistui naudoja dievai, todėl mėnulis ir dyla. Šis nemirtingumo gėrimo pavadinimas vėliau buvo suteiktas pačiam kosminiam kūnui, todėl mėnulis yra vadinamas soma. Upanišados šį žodį dar naudoja išreikšti fizinei materijai (alchemijos proceso metu susijungusiai su drėgme), kuri veikiant šilumai sugeba generuoti gyvybę.
42. Nirvana (sanskr.- gesimas, vėsimas, nykimas), 1. viena svarbiausių budizmo sąvokų, reiškianti aukščiausią realybę ir žmogaus gyvenimo galutinį tikslą. Ji parastai nusakoma kaip tam tikra psichinė būsena – atsiribojimas nuo išorinio pasaulio ir maksimalus vidinis susitelkimas. 2. Ezoterine prasme – tai absoliutaus egzistavimo ir absoliučios sąmonės būsena, į kurią aukščiausią tobulumo laipsnį ir šventumą žemiškame kūne pasiekusio žmogaus Ego išeina po fizinio kūno mirties, o kartais, kaip Gautamos Budos ir kitų atveju, dar ir esamame gyvenime.
43. Vandenį pakeičia ugnis. Ezoterinė astrologija jau paskelbė išaušus Vandenio (oro stichijos) Epochą. Dabar Saulė pradeda naujus astrologinius metus, kiekvieną kartą būdama Vandenio žvaigždyne. Paskutiniai du tūkstančiai metų buvo Žuvų (vandens stichijos) Epocha. Laiko tarpą, reikalingą visam Zodiakui apsisukti apie vieną duotą tašką – didžiuosius tropinius metusi – sudaro 25868 Žemės metai; laiko tarpą, per kurį pavasario lygiadienis dėl precesijos persislenka per vieną Zodiako ženklą, sudaro 2155 metai. Epochos slenka priešinga Žemės metų Zodiako kryptimi, todėl Žuvis keičia ne Avinas, bet Vandenis.
44. Vina, į gitarą panašus, pūsto korpuso gyslų stygų muzikos instrumentas, naudojamas Indijoje ir Tibete; jo išradimas įvairiai priskiriamas Šyvai, Naradai ir kitoms indų panteono dievybėms. Instrumento garsas labai panašus į žmogaus balsą. Vina skirta mistinėms meditacijoms ir veikia žmogaus kūną bei protą psichologiniu bei metafiziniu aspektais. Indijos muzikantas-mistikas, kasdien po dvylika valandų pašvenčiantis meditacijai su vina, pasiekia tokį psichologinį poveikį, kad iš jo instrumento sklinda jau ne muzika, o vyksta tikra garso magija, galinti sukrėsti žmogaus auros kūnus ir prasiskverbti į širdį. Jos garsas išveda žmogų į metafizinius pasaulius.
45. Erelio akis, 1. Senąja įšventinimų prasme tai senovės egiptiečių dievo, faraonų valdžios globėjo, Izidės ir Ozyrio sūnaus Horo akis. Tai šventas senojo Egipto simbolis. Jį vadino outa arba uta: dešinė akis atstovavo saulę, o kairė – mėnulį. 2. Vakarų Tradicijoje erelis yra iniciacijos simbolis – Dvasinė Ugnis stubure, t.y. vienas iš škotų masonų Ložės įšventinimo laipsnių, kurių yra 33 (pagal stuburo slankstelius).
46. P.M.Holas savo knygoje “Vedų Šviesa” (1952, Los Andželas, Kalifornija) taip apibūdina šią sąvoką: “Tūkstantmetes religines indų disciplinas išsaugojo Dvasiniai Mokytojai – Gūrai. Senųjų Mokymų perdavimo grandis tęsiasi nuo pirmųjų Mokytojų per mokinius. Šiuolaikiniai Indijos Mokytojai yra senųjų arijų išmintingųjų Mokymų saugotojai, jų negalima supaprastintai laikyti vien mokytojais – jie labiau primena senuosius klasikinius graikų filosofus, sukūrusius savo mokyklas ir tapusius visiems savo mokiniams mokymo tėvais. Mokinys Indijoje privalo paklusti ir tarnauti tik savo mokytojui. Mokiniai nelaiko paklusnumo mokytojui sunkia ir varginančia pareiga. Jie pirmiausia mokomi, kad paklusnumas sustiprina ir išlaisvina vidinę sąmonę. Visiškai įmanoma, kad šiandieninis mokinys ateityje taps mokytoju, o tas, kuris pats neišmoko paklusti, neturi teisės reikalauti kitų paklusnumo. Mokytojai savo ruožtu paklūsta didiesiems savo ašramų Mokytojams lygiai taip, kaip jų pačių mokiniai paklūsta jiems patiems”.
47. Arja Varta (sanskr.), Arijų Žemė arba Indija. Senasis Šiaurės Indijos pavadinimas, kur pirmiausia įsikūrė įsiveržusios Brahmanų gentys.