Tarptautinei vaikų gynimo dienai yra paruošta serija straipsnių, kaip Montessori pedagogikos pagalba su Visatos Dėsniais galima supažindinti vaikus.
Montessori pedagogika – tai XX amžiaus pirmoje pusėje italų pedagogės Marijos Montessori pasiūlyta auklėjimo sistema. Pagrindiniai sistemos principai yra: mažylio savarankiškumas, laisvė nustatytose ribose, natūralus psichologinis, fizinis ir socialinis mažylio vystymasis.
Ši sistema turi ypatingą dvasinę sudedamąją, apie kurią ir bus kalbama šioje dalyje. Straipsnis yra kaip komentaras Montessori klasės Kosminio auklėjimo zonos medžiagai, iliustruojančiai Dieviškuosius Dėsnius ir Dieviškąją žmogaus prigimtį.
Šios paruoštos medžiagos autorė – Anna Borisova, Montessori pedagogė (AMI Foundationcourse Montessori Institute Prague), Tarptautinės Montessori Asociacijos (AMI – Association Montessori Internationale) narė. Keturiolika metų dirba su vaikais, septyneri iš jų skirti Montessori metodui ir jo dvasinės sudedamosios atkūrimui. darbo Montessori centruose metu jos specializacijos pagrindu buvo grupės Casadei Bambini (3-6 metų amžiaus vaikai) ir papildomai Toddler grupės (vaikų amžius nuo 15 mėnesių iki 3 metų). Šiuo metu praktikuoja Montessori-terapiją (Montessory-Theraphy) ir ruošia Montessori Centro projektą.
Apie dvasinę Montessori metodo sudedamąją
Panagrinėjus Marijos Montessori darbų originalus, ten galima rasti daug fragmentų apie jos metodo Dvasinę sudedamąją. Marija Montessori kalba apie Dieviškąją mažylio prigimtį, apie jo vidinį Mokytoją, apie jo gyvenimiškąjį Kelią arba apie misiją, dėl kurios jis gimė, o taip pat apie būtinybę Montessori mokytojui turėti tam tikrą sąmonės lygį, kuris leis jam visą tai mažylyje matyti, jausti ir Montessori klasės erdvę pripildyti vidine švara bei dvasingumu.
Marijos Montessori knygų interpretacijose, jų komentaruose, reprezentaciniuose straipsniuose apie Montessori metodą nėra medžiagos apie metodo Dvasinę esmę, be kurios negalės pilnaverčiai dirbti nei pagal visus Montessori klasės standartus paruošta erdvė, nei apmokytas pagal aukščiausius tarptautinius Montessori standartus Montessori mokytojas, kuris sutinkamas ypatingai retai.
Dvasinė metodo sudedamoji neakivaizdi, bet jos buvimas Montessori klasėje visada jaučiamas ir be jos metodas tampa tik savo blankia kopija.
Jeigu Montessori mokytojas nepripažįsta ir netiki mažylio Dieviškąja prigimtimi, jis jos vaikelyje negalės pajusti, negalės pakilti iki mažylio dvasinių aukštumų. Tuomet ir stebėjimas, kuris yra vienas svarbiausių jo darbo aspektų, bus varganas, nevertas mažylio. Tai bus panašu į žmogaus su ribota klausa suvokimą, kuris sugeba išgirsti simfonijoje, turtingoje subtilių muzikinių niuansų, tik kai kuriuos garsus. Mokytojas nesugebės pamatyti vaiko sielos svarbių judesių, kurie jam padeda jo formavimuisi ir Dvasios atsivėrimui, savo paties kūrimui ir atminties apie savo gyvenimo Kelią, savo misiją, atgaivinimui.
Mokytojų, kurie pripažįsta Dieviškąją vaiko prigimtį, žino apie ją savo širdyje, darbas yra įdvasintas ir pripildytas Dieviškosios prasmės. Jie transliuoja tai savo darbe su vaikais, Montessori klasės erdvę pripildydami meile ir priėmimu pačia aukščiausia šių savokų prasme.
Mūsų laikmečiu toks požiūris į vaikus tampa ypatingai svarbus, kadangi atsiranda vis daugiau vaikų, turinčių naują sąmonę ir ypatingą jautrumą. Jie žino ir išsaugo atmintį apie Dieviškuosius Dėsnius, mato ir jaučia aurą, kitų žmonių energetiką, turi aiškiaregystės dovaną.
Kai kurie šių vaikų, patekę į mūsų pasaulį, susiduria su nesupratimu ir siekiu įtikinti juos priešingai, nei vaikai žino, mato ir jaučia, todėl yra labai svarbu šiuos vaikus palaikyti, saugoti, padėti jiems išsaugoti savo žinias.
Tokia parama vaikeliui gali tapti pavyzdžiui Montessori klasė savo tikruoju formatu, o taip pat speciali medžiaga, iliustruojanti Dieviškąją žmogaus prigimtį ir pagrindinius Dieviškuosius Dėsnius. Šios priemonės paruoštos Montessori medžiagos principu ir įsikūrę Montessori klasės Kosminio auklėjimo zonoje. Jos buvo ruošiamos kartu su vaikais, įvertinant jų klausimus ir samprotavimus apie Pasaulį, taip pat atsižvelgiant į Montessori paruoštos medžiagos konstruktyvumą ir principus.
Neįkainojamą pagalbą kuriant šią medžiagą turėjo Išminties Valdovų Mokymas, perduotas per Didžiosios Baltosios Brolijos Pasiuntinį Tatjaną Nikolajevną Mikušiną. Šis Mokymas mums, suaugusiems žmonėms, padeda suprasti Dieviškąją žmogaus prigimtį, Dieviškųjų Dėsnių esmę ir veikimo mechanizmą. O tai, savo ruožtu, padeda mums geriau suprasti vaikus ir padėti jiems išlaikyti teisingus orientyrus gyvenime. Pavyzdžiai, perduoti Mokyme, labai artimi bei suprantami vaikams ir todėl tapo naujai ruošiamos medžiagos pagrindas.
Skaitant Marijos Montessori knygas ir straipsnius, radau daug informacijos, susišaukiančios su Mokymu ir atsirado pojūtis, greičiau, įsitikinimas, kad Marija Montessori kokiu tai būdu buvo susipažinusi su Mokymo pagrindais.
Apie Marijos Montessori pažintį ir bendravimą su Mahatma Gandhi, apie jos perskaitytą „Bhagavadgyta“ žinojau jau seniai.Ši informacija gana populiari ir dažnai randama įvairiose Montessoriškųjų draugijų straipsniuose, bet visada atrodė, kad turėtų būti dar kažkas daugiau. Vėliau sužinojau, kad Marija Montessori buvo susipažinusi su J. P. Blavatskajos darbais, bandradarbiavo su Teosofine Draugija ir buvo jos nare.
Šių žinių dokumentinį patvirtinimą radau Caroline Wilson straipsnyje anglų kalba, kurį manęs paprašė išversti kolegos „Montessori buvo teosofė“. Aš šios informacijos specialiai neieškojau, kadangi, kai žinai – neieškai, bet matyt medžiaga pas mane pateko neatsitiktinai.
Aš tikiuosi, kad Dvasinė Montessori metodo sudedamoji bus atkurta ten, kur ji prarasta ir toliau plis ten, kur išsaugota, tuomet metodas bus vertas vaiko ir Naujojo Pasaulio.
Anna Borisova
Montessori- pedagogė (AMI Foundationcourse Montessori Institute Prague),
Tarptautinės Montessori Associacijos (AMI) narė
+7 903 934 3033, Anna.S.Borisova@ya.ru
(2016.06.01) Vaikams apie Kūrinijos dėsnius. 1 dalis. Apie dvasinę Montessori metodo sudedamąją
Panašūs įrašai