Šiandien, kaip iliustracija Koncepcijos nuostatai „Menas“, pateikiamas kino operatoriaus, kompozitoriaus Aziz‘o (Shivang) Žambakijev‘o, Almata (Kazachstanas) straipsnis.
Menas yra skirtas daryti žmogų geresniu
Tikrieji menininkai, kuriantys nuostabius kūrinius, niekada jums nepasakys: „Taip, aš šio kūrinio autorius“. Kai jūs jų paklausite: „Kaip jums pavyko tai sukurti?“ – jie jums kukliai atsakys: „Aš nežinau, aš tame nedalyvavau, tai įvyko savaime, labai spontaniškai…“. Tokią kūrybą G. I. Gurdžijevas vadino objektyvia. Objektyvus menas geba išgydyti ir jis savyje saugo kosmoso paslaptis.
Tikrasis menas kelia, įkvepia, gydo, pripildo, uždega. Tikrasis menas gali pakeisti žmogų akimirksniu, jei žmogus pasiruošęs pasikeisti. Ir aukščiausias, mano manymu, meno kūrinys pasaulyje yra pats žmogus. O tobuliausias menininkas – Dievas, Kūrėjas. Dievas niekada nepasikartoja. Kiekvienas žmogus apdovanotas individualumu, tačiau tuo pačiu, visi žmonės yra vienyje su Kūrėju.
Kai aš kalbu apie Kūrėją, aš neturiu mintyje religijos. Religijos ta forma, kurioje jos yra dabar, neturi nieko bendro su Tikruoju Dievu. Tai viso labo sistemos, kurios buvo sukurtos žmonių, sukūrusių savo dievą, pagal savo pavidalą ir panašumą.
Muzika, tapyba, skulptūra ir kiti meno kūriniai, skirti pakelti žmogaus sąmonę, padėti priartėti prie Kūrėjo. Ir mes – žmonės, privalome lygiuotis į pačius aukščiausius orientyrus. O pats aukščiausias orientyras mums yra Dievas. Todėl menininkui labai svarbu yra palaikyti ryšį su Kūrėju, kad jo kūrinys nekeltų pavojaus žmonių sąmonei. Tai labai subtilus ir sudėtingas klausimas.
Bet koks meno kūrinys tuo pačiu metu veikia daugelį žiūrovų sąmonės lygių. Ir pats stipriausias poveikis vyksta energetiniame lygmenyje. Einšteinas dar XX amžiuje yra pasakęs, kad viskas yra energija. Ir šiuolaikinis mokslas tuo įsitikino. Tačiau šiandien, ne kiekvienas menininkas ir ne kiekvienas žiūrovas tai supranta ir priima. Visi yra girdėję apie Einšteiną, tačiau ligi šiol niekas rimtai nepriima visą šio genialaus mokslininko atradimo svarbą. O svarbumas slypi tame – jei viskas yra energija, reiškia viskas turi savo dažnį. Kuo žemesnis dažnis, tuo žemesnė sąmonė. Tuo būdu, jei menininkas kuria žemų dažnių būsenoje, ši energija užsiantspauduoja kūrinyje. Yra Andrejaus Arsenjevičiaus Tarkovskio darbas – „Atvaizduotas laikas“. Didis rusų režisierius labai dažnai mąstė apie laiką. Ir jis buvo labai arti tiesos. Intuityviai jis suprato, kad vaizdai ekrane – tai ne tik judantys paveikslėliai, bet taip pat ir kažkas daugiau. Tai va, tas kažkas daugiau ir yra energija.
Menininkas tarytum užantspauduoja laiką ir tuo pačiu antspauduoja energiją. Tai vyksta trijuose psichiniuose lygmenyse: identiškumo sferoje, mentalinėje sferoje ir emocinėje sferoje. Savo procesą menininkas baigia fiziniame lygmenyje, veiksmu. Identiškumo sfera atsako už tai, kuo save laiko menininkas, tai yra, kokį jis yra susidaręs savęs įvaizdį, su kuo jis save tapatina. Toliau, per šią savivoką, generuojasi mintys mentalinėje sferoje. Mintys savo ruožtu, formuoja emocijas. Emocijos kuria veiksmus. Veiksmai padeda kūriniui pasirodyti fiziniame plane. Taip yra sutvarkyta žmogaus psichika. Taip mes kuriame ir taip mes gyvename.
Vienas kūrinys gali keletui žmonių iššaukti visiškai skirtingus išgyvenimus, būsenas. Kiekvienas žiūrovas suvokia meną taip pat per savęs suvokimą, per savo paties įvaizdį. Taigi, yra žmogus, per kurį buvo perduota energija į kūrinį, ir yra žmogus, kuris šią energiją priima. Ir kada mes suprantame, kaip yra sutvarkyta žmogaus psichika, mes pradedame suvokti, kad žiūrovas taip pat yra savos rūšies autorius. Todėl, kad žiūrovas ne visada mato objektyvią realybę, jis stebi tik tai, kaip jam atrodo. Tai vadinama iliuzija. Žiūrėdamas į kūrinį, žiūrovas pradeda kurti savo nuosavą pasaulį, remdamasis sava patirtimi ir savo išorinėmis žiniomis. Ir kuo aukštesnė žiūrovo sąmonė, tuo subtilesnis jo suvokimas, tuomet jis gali pagauti tai, kas nematoma ir tai, ko negalima išgirsti, bet galima tik pajusti. Taip vyksta pasikeitimas energijomis, arba, jei išsireiškus poetiškai, taip vyksta jausmų lavinimas.
Ir čia įsigalioja „Priežasties ir pasekmės Dėsnis“. Panašus pritraukia panašų. Šiame pasaulyje viskas egzistuoja veidrodžio principu. Mano Guru vieną kartą pasakė: Jei mesti akmenį į dangų, tai jums grįš tas pats akmuo. Jei jūs mesite į dangų gėlytę, tai jums grįš gėlytė“.
Todėl taip yra svarbu skirti tikrąjį meną nuo neteisingo. Ypatingai dabar. Svarbu viskas: ką mes žiūrime, ko mes klausomės, ką valgome, ką geriame.
Todėl G.I. Gurdžijevas ir kalbėjo, kad ne kiekvienas menas yra objektyvus. Objektyvusis menas kuriamas betarpiškai Kūrėjo, kur menininkas pasireiškia tik kaip instrumentas. Ir tik toks menas sugeba kelti žmonių sąmonę. Tik toks menas geba pergyventi kartas ir epochų pasikeitimą. Tai patvirtina istoriniai paminklai, kurie stebina ne tik savo grožiu, bet ir geometriniu tikslumu.
Bet kuris kūrinys, kuris perteikia savimi netobulas energijas, laikui bėgant išnyks savaime pagal „Antrąjį Termodinamikos Dėsnį“. Kosmoso Dėsniai patys save gina ir patys viską reguliuoja. Ir dabar mes su jumis tą stebime. Prasidėjo Nauja Epocha, mes žengiame į Naują Pasaulį, ir šiame Naujame Pasaulyje nebus vietos tam, kas neatitinka Dieviškųjų savybių. Todėl, visi tie netobuli, neteisingi meno pavyzdžiai artimiausioje ateityje dings. Niekas jų ir neprisimins. Juk mes su jumis iš vaikystės žinome, kad melas anksčiau ar vėliau paaiškėja. Ir kada ant melo pasklinda tiesos šviesa, jis dingsta.
Tikrasis menas išliks. Jis gyvuos, kaip paveldas tų, kurie buvo ištikimi pradiniam Kūrėjo užmanymui. Kas nežiūrint viso sudėtingumo ir negandų, neprarandant tikėjimo, savo interesų kaina, o kartais netgi aukojant savo gyvenimą ir toliau ėjo aukšto dorovingumo ir ištikimybės Dieviškiesiems Įstatymams keliu.
* * *
Straipsnio autorius: Aziz (Shivang) Žambakijev,
Almata (Kazachstanas). Kino operatorius, kompozitorius.
Tarptautinių kino festivalių laureatas. Apdovanotas Berlyno
kino festivalio sidabriniu lokiu „Už puikius meno pasiekimus“,
Nepalo Nacionalinės Kino akademijos premijos „Už geriausią
operatoriaus darbą“ laureatas, Azijos Kino akademijos Honkonge narys.
MENAS – straipsnis iš Nacionalinės Rusijos idėjos Koncepcijos.
Leidinio redaktorius Tatjana Martynenko