Vaikams apie Kūrinijos Dėsnius
Tęsiame publikacijų ciklą apie tai, kaip galima supažindinti vaikus su Kūrinijos Dėsniais, remiantis Montessori pedagogika. Pirmajame leidinyje mes papasakojome apie dvasinę metodikos dedamąją. Antrame – apie tai, kaip galima supažindinti vaikus su žmogaus sandara.
Šiandieninis leidinys skirtas dar vienam užsiėmimui, kurį sukūrė Montessori pedagogė Anna Borisova. Jame taip pat pateikiamas Montessori pedagogų iš Rusų Montessori Instituto: Jelenos Sitinos, Karolinos Gomez Del Valle ir Marijos Gaidukovos atsiliepimas apie A. Borisovos sukurtas metodikas.
Dangus ir Gerumas. Rūstybė ir ugnikalniai
(kaip mūsų mintys ir jausmai daro įtaką pasauliui
Pagrindinis tikslas:
Pažintis su priežasčių ir pasekmių ryšio Įstatymu – Su Karmos Įstatymu.
Vaikai žino, jog mūsų mintys ir jausmai daro įtaką pasauliui. Ką jie apie tai kalba?
Vaikai sako, jog žemės drebėjimai ir ugnikalnių išsiveržimai įvyksta, “kai zmonės susielzina il pykstasi, mūsų Zemė jaudinasi, pelgyvena il dėl to tlūkinėja” (kai žmonės susierzina ir pykstasi, mūsų Žemė jaudinasi, pergyvena ir dėl to trūkinėja).
Taip ugnikalnio išsiveržimą Islandijoje pakomentavo 4-ių metų Arsenijus. Sužinojęs apie šį įvykį iš TV naujienų, jis labai sunerimo, todėl keletą po to sekusių dienų mes su juo kalbėjomės apie tai, “kodėl tai vyksta”.
Vaikai jaučia viso kas gyva tarpusavio ryšį ir jiems kataklizmų priežastys yra akivaizdžios. Jis išties jaudinasi, kai vyksta stichinės nelaimės, todėl užduoda mums klausimus.
Panašioms situacijoms, akivaizdumo dėlei buvo sukurti filmas “Dangus ir Gerumas”. Rūstybė ir ugnikalniai” bei kortelės su fotografijomis.
Pavyzdžiui, vienoje fotografijoje – ramus mažylis, o kitoje – skaistus dangus, vienoje – susierzinusi mergaitė, o kitoje – ugnikalnio išsiveržimas. Arba: šaukiantis vaikas ir uraganas.
Šalutinis tikslas:
Loginio mastymo vystymas, bazinių žinių lauko apie mus supantį pasaulį – gamtos reiškinius, išplėtimas.
Aprašymas:
Filmas “Dangus ir Gerumas. Rūstybė ir ugnikalniai” ir 2 rinkiniai kortelių su fotografijomis) pirmajame rinkinyje – foto-pora yra vienoje kortelėje, kitame rinkinyje – foto-poros fotografijos yra skirtingose kortelėse – sugretinimui).
Nuoroda filmo peržiūrai: https://www.youtube.com/watch?v=I61LUHFcX9M
Amžius:
3 – 6 (supaprastintas variantas), nuo 6 ir vyresniems (pilnas variantas – su pratimais).
Kortelių (1 ir 2) pavyzdžiai:
Prezentacija:
Šios medžiagos prezentaciją pageidautina demonstruoti po to, kai atsirado vaiko susidomėjimas stichinėmis nelaimėmis, gamtos kataklizmais. Praktika rodo, jog vaikus ši tema pradeda dominti jau ankstyvajame 3-4 metų amžiuje. Galbūt tai nulemta tos aplinkybės, jog daug informacijos apie tai pateikiama žiniose ir kasdieniuose suaugusiųjų pokalbiuose, o vaikai visa tai mato ir girdi.
Arba vaikas pats paklaus, kodėl ir kaip tai vyksta, arba suaugęs žmogus iškels šį klausimą pokalbio su vaiku metu. Svarbu išklausyti vaiką, jo versijas, priimti jo jausmus (kai kurie vaikai, kalbėdami šia tema, labai susijaudina).
Po to reikėtų pademonstruoti akivaizdų reiškinio mechanizmą (pavyzdžiui, ugnikalnio išsiveržimą): nupiešti, sumodeliuoti, atlikti eksperimentą kartu su vaiku. Atkreipti dėmesį į šio reiškinio priežastis ir pasekmes.
Toliau reikėtų paaiškinti tikrąsias reiškinio priežastis (galbūt vaikas jau pats apie tai kalbėjo ar klausė). Teks elgtis pagal situaciją.
Jeigu klausimas buvo apie ugnikalnių išsiveržimus, pasiūlykite vaikui kortelę su foto-pora, kurioje atvaizduota pykstanti mergaitė ir šalia išsiveržiantis ugnikalnis. Jie panašūs ir vaikai tai pastebi iš karto; arba galima paklausti vaiko, ar šios nuotraukos panašios.
Kaip alternatyvą, reikėtų parodyti vaikui kortelę su kita foto-pora, pavyzdžiui – ramia mergaite ir gražiu kalnu masyvu su sniego baltumo viršukalnėmis.
Tada derėtų pakalbėti su vaiku apie tai, kad mūsų pasaulyje viskas susiję, todėl mūsų nuotaikos, mūsų mintys ir jausmai daro įtaką pasaulyje vykstantiems įvykiams ir reiškiniams.
Po to pademonstruoti filmą “Dangus ir Gerumas. Rūstybė ir Ugnikalniai”. Po filmo peržiūros vaikai, galbūt, norės pasidalinti įspūdžiais, būtina juos išklausyti ir atsakyti į jų klausimus.
Po filmo peržiūros galima pasiūlyti vaikams korteles su kitų gamtos reiškinių ir kataklizmų foto-poromis. Įprastai vaikai atpažįsta kadrus iš filmo, aptaria tarpusavio ryšius.
Svarbu! Apie darbą su kortelėmisišlaikyti medžiagos Montessori pateikimo principą – iš kairės į dešinę, iš viršaus žemyn, nuosekliai iš eilės, išlaikant reikalingus atstumus tarp kortelių ir pan.
Pratimai:
Palyginti korteles su atskirtomis foto-poromis (klaidų kontrolė – foto-poros pavyzdys vienoje kortelėje).
Vaikas parodo tam tikrą nuotaiką, poelgį ir jam parenkame foto-porą (antras kadras kitoje kortelėje). Taip pat ir atgaline tvarka.
Su vyresniais vaikais galima atlikti tą patį, bet aptarimo formatu.
Su vaikais, kurie gali rašyti ir skaityti, galima padirbėti su skirtingomis kortelėmis, papildant 1-ają arba 2-ają korteles foto-užrašu vietoje fotografijos.
Vaikai, kurie jau moka rašyti, rašo ant kortelių su reiškiniais judrios abėcėlės raidėmis (šį pratimą sugalvojo vaikai).
Tėveliams, pedagogams – visiems, kurie dirba ir tiesiog bendrauja su vaikais, yra neįkainojamas pagrindas šiai medžiagai – T.N. Mikušinos knyga “Kaip išvengti kataklizmų”. Knyga padeda giliai pajausti ir pamatyti minčių, jausmų, poelgių tarpusavio ryšį su viskuo kas vyksta Žemėje.
Vaikai sako mums apie tai, bet mes ne visada juos girdime.
Kartais jie kuklinasi kalbėti apie tai, apie savo jausmus, nes kai kurie suaugusieji vadina tai kvailystėmis. Tai labai žeidžia vaikus. Jie dar atsimena realųjį Dievo pasaulį ir jo Dėsnius, ir jiems sunku priimti tai, kad žmonės, kurie juos saugo, myli ir auklėja, kurie jiems yra pavyzdys, galvoja, jog Tiesa yra kvailystė.
Ištrauka iš T. N. Mikušinos knygos “Kaip išvengti kataklizmų”:
“Žemė labai jautriai reaguoja į viską, kas vyksta Žemės žmonijos sąmonėje, kolektyvinėje žmonijos sąmonėje.
Žemę galima vertinti kaip motinos kūną, bendrą visoms evoliucijoms, gyvenančioms Žemės planetoje. Kaip motina visada, net ir dideliu atstumu, jaučia bet kokias pavojingas situacijas, iškylančias jos vaikams, taip pat ir Žemė reaguoja į pavojingas jos vaikų sąmonės būkles. Tam, kad analogija būtų pilna ir išbaigta, galite įsivaizduoti, ką išgyvena Motina-Žemė, kai jos neprotingi vaikai įsileidžia į savo sąmonę labai didelius iškraipymus, pasireiškiančius kaip netobulos mintys ir jausmai. Kaip ir kieviena motina, Motina-Žemė pradeda jaudintis dėl savo vaikų ir tai pasireiškia padidėjusiu požeminiu aktyvumu.
Todėl, kuo didesnis žmonių skaičius palaikys aukštą sąmonės būklę ir siųs savo meilę bei dėkingumą Motinai-Žemei, tuo ramiau vyks Žemės paviršiuje esančių žemynų ir vandenynų piešinių pokyčiai, kurie neišvengiamai artėja.
Kiekviena nauja Rasė, kuri ateina į Žemę, turi gauti naują žemyną savo vystymuisi ir klestėjimui
Jūs turite suprasti, jog prasideda epocha, kuomet į įsikūnijimą ateina nauja Šeštoji žemiškoji Rasė. Kol kas ši Rasė išsidėsto jau esančiuose žemynuose, bet ateityje, kuomet ši Rasė pagal savo įtaką Žemės evoliucijai užims lemiančią padėtį, ji gaus savo žemyną, kuris bus sukurtas Žemės dabar esančio vandenyno vietoje. Atitinkamai, senieji žemynai, tokie kaip Europa, dalis Azijos ir abi Amerikos palaipsniui atsidurs po vandeniu kartu su miestais ir juose gyvenančiais žmonėmis. Šis procesas gali vykti palaipsniui ir neskausmingai tūkstančių ir dešimčių tūkstančių metų bėgyje, o gali įvykti beveik akimirksniu, lygiai taip pat, kaip po vandeniu atsidūrė Atlantidos žemynas su Ketvirtosios Rasės likučiais, kuri savo elgesiu padarė viską, kad katastrofa įgautų globalų pobūdį. Ir praktiškai visas žemynas, didžioji jo dalis, atsidūrė po vandeniu per kelias dienas. Per tokį gamtos skirtą laikotarpį neįmanoma buvo išsigelbėti net ir turint tobulus laivus bei tobulus skraidymo aparatus.
Visas išsigelbėjimas priklauso tik nuo jūsų sąmonės lygio”.< Galbūt, būtent apie tai man kalbėjo Arsenijus 2010 m. Jis sakė, kai žmonės susierzina ir pykstasi, mūsų Žemė jaudinasi, pergyvena dėl to ir trūkinėja. Galbūt vaikai mus perspėja, padeda suprasti, gelbėja. Galbūt jų įsikūnijimo mūsų laikais misijos dalimi yra neleisti įvykti globaliai katastrofai, apie kurios tikimybę perspėja Išminties Valdovai ir prašo pagalbos?
Anna Borisova
Montessori-pedagogė (AMFI Foundation course Montessori Institute Prague),
Tarptautinės Montessori Asociacijos (AMI) narė
+7 903 934 3033, Anna.S.Borisova@ya.ru
Su kita auklėjimo ir švietimo temos medžiaga
galima susipažinti Dvasinio-švietėjiško Centro “Sirius” tinklapyje:
http://org.sirius-ru.net/articles/vospitanie_i_obrasovanie/index.htm
* * *
Apie Montessori pedagogės Annos Borisovos sukurtas metodikas atėjo atsiliepimas iš Rusų Montessori Bendruomenės: www.rms-montessori.org. Prezidentė Jelena Sitina pasidalino savo mintimis apie montessori-pedagogiką.
Rusų Montessori Instituto darbo grupė, į kurios sudėtį įėjo montessori-trenerė Karolina Gomez Del Valle, montessori-pedagogai Jelena Sitina ir Marija Gaidukavo išanalizavo montessori-medžiagą apie Kosminį auklėjimą “Žmogaus sandara (subtiliųjų kūnų struktūra)” ir filmą “Dangus ir Gerumas. Rūstybė ir Ugnikalniai” darbui montessori-klasėje, sukurtus montessori-pedagogo Annos Borisovos ir manome, jog be abejonės, jie sukurti Montessori dvasioje. Juntamas gilus Dieviškosios dvasinės metodo dedamosios suvokimas ir matomas didelis nuveiktas darbas su savimi, gebėjimas stebėti, analizuoti, daryti išvadas, noras pasiekti gelmę, kas yra labai vertingas montessori-pedagogo bruožas ir ko taip daug kam trūksta.
Prezentacijos surašytos aiškiai ir tiksliai. Priemonių aprašymas, tikslų: pagrindinių ir šalutinių, iškėlimas, tikslios fotografijos, nuodugniai aprašyti visi prezentacijos žingsniai kalba apie gilų montessori-metodo ir duodamos medžiagos suvokimą.
Nuo savęs galiu pridėti, jog medžiaga pateikta sutinkamai Pakylėtųjų Valdovų Mokymu, kuris buvo perduotas per T. N. Mikušiną. Medžiaga pateikta suprantamai ir adaptuota vaikų amžiui.
Atliktas didžiulis tiriamasis darbas, parengtos gražios ir paprastos montessori-priemonės, kurių taip trūksta Rusijos montessori-mokyklų Kosminio auklėjimo zonoje.
Žinome, jog pateiktos autorinės temos ir medžiaga (“Žmogaus subtiliųjų kūnų sandara” bei filmas “Dangus ir Gerumas. Rūstybė ir Ugnikalniai”) yra tik dalis Annos sukurtų montessori-priemonių. Yra sukurtos ir kitos. Tikimės, jog artimiausioje ateityje mes pamatysime pilną Kosminio Auklėjimo programą montessori-mokykloms (kurios taip trūksta), sukurtą Annos Borisovos. Labai džiaugsimės bendradarbiavimu! Juolab, kaip tik šiuo metu Rusų Montessori Institute mūsų 3-6 kurse prasideda kosminio auklėjimo blokas, kuriame dalyvauja Karolina Gomez.
Dėkojame Annai Borisovai už naujų Kosminio Auklėjimo montessori-priemonių sukūrimą, už jos indėlį vystant montessori-pedagogiką Rusijoje ir tikimės bendradarbiavimo ateityje!”
Rusų Montessori Bendruomenės Prezidentė
Jelena Sitina
Montessori-trenerė, Montessori-pedagogė 0-3, 3-6, (AMI, AMS)
Karolina Gomez Del Valle
Rusų Montessori Instituto akademinių programų direktorė
Marija Gaidukova
Labai gaila, bet pas mus Rusijoje montessori-švietimas dažnai taikomas tik kaip instrumentas, metodika. Dažnai “montessori” suprantamas tik kaip klasių įrengimas ir mokytojas, kuris gerai žino prezentacijas. Dvi valandas per dieną montessori-klasėje, o po to pagal tvarkaraštį… Tai ne apie montessori…
Labai daug mitų apie Montessori pedagogiką
Ir labai norėtųsi tuos mitus paneigti.
Aš 35 metus švietime. Paskutinius 15 – Montessori. Nemačiau nieko pilnesnio nei Montessori-pedagogika. Tai Vientisa Filosofija, iš vienos pusės, o iš kitos, Paprastas Mokslas apie Vaikus, apie Gyvenimą… Darnus, Nuoseklus, Harmoningas Mokslas…
Man teko tokia laimė pakeliauti po pasaulį ir pabuvoti gerose, tikrose montessori mokyklose: nuo gimimo ir iki 17-os. Aš mačiau, su kokiu susidomėjimu, noru ir pasitenkinimu dirba visai dar mažyliai, ir aš mačiau degančias 15-16-mečių vaikų akis. Bendra-kūrėjai… Jie žino, Kas jie, Kodėl jie atėjo į Šį Pasaulį ir Ką reikia daryti…
Ir mūsų suaugusiųjų Užduotis – Padėti jiems šiame Kelyje.
Bet tam mes, suaugusieji, tėvai ir pedagogai turime patys suprasti kokiame Pasaulyje mes gyvename ir Ką reikia daryti, kad ŠIS PASAULIS TAPTŲ GERESNIS.
Čia mums net labai galėtų padėti Montessori-pedagogika!”
Su Šiluma ir Meile, Jelena Sitina