Kai vieną kartą Motinos Teresės paklausė, kas jai suteikia jėgų labdaringai veiklai, Motina Teresė parodė į savo rožančių ir pasakė: „Aš jėgų semiuosi Šventame Dievo Varde“.
Rožančius – tai vienas švenčiausių religinių daiktų, neatsiejamas nuo aukščiausios bendravimo su Dievu praktikos – maldos ir meditacijos. Rožančius visuomet buvo Dieviškasis simbolis. Jaudinantis požiūris į rožančių, kaip į šventą dvasinį instrumentą, pastebimas žmonėse iš įvairių religinių konfesijų.
Pavyzdžiui, budistų vienuoliams rožančiai be tiesioginio jų panaudojimo, taip pat yra jų drabužių detalė.
Daugelis istorinių faktų rodo, kad musulmonai rožančių tradiciją perėmė iš Indijos ir juos naudoja skaitant Korano ištraukas.
Krikščionybėje rožančiai pasirodė maždaug IV amžiuje. Manoma, kad pirminė rožančių forma buvo virvutė su surištais mazgeliais – vadinamoji „virvelė“. Maldų, naudojant rožančius prototipą galima rasti senovinėse apeigose. Maldoms skaičiuoti buvo naudojama skaičiuoklė ( mažybinė forma senovės rusų žodžio «лествица», t.y. «лестница» -laiptai, kopėčios) – odinė arba medžiaginė juosta, susiūta į kilpą ir turinti 109 „laiptelius“, padalintus nevienodomis grupėmis. Skaičiuoklė uždaru žiedu, kaip nenutrūkstamos maldos ženklas ir tuo pačiu išreiškianti dvasinio kopimo nuo žemės iki Dangaus laiptelius.
stačiatikių vienuolystėje rožančiai vadinami „dvasiniu kardu“. Juos įteikia vienuoliui įšventinimo metu.
Katalikų tradicijoje naudojamas rožinis ( iš lot. rozarium – „rožių vainikėlis“) – tradicinis katalikiškasis rožančius. Rožinių istorija ateina iš amžių glūdumos. Manoma, kad rožinio analogas atsirado maždaug 800-aisiais metais Airijoje. Vienuoliai privalėjo skaityti per dieną 150 psalmių. Nemokantys skaityti, psalmes pakeitė malda „Tėve mūsų“ ir vėliau „Sveika Marija“. Maldų skaičiavimui jie naudojo rožančių.
Rožančiaus naudojimas maldinėje praktikoje padeda pasiekti būtiną susikaupimą ir koncentraciją. Rožančius užduoda tam tikrą ritmą, būtiną, skaitant Rožinį.
Reguliariai naudojant rožančių iš natūralių akmenėlių, Rožinio skaitymo metu, akmenėliai pasikrauna Šviesa, sklindančia iš pirštų galų. Todėl tokius įmelstus rožančius galima nešioti ant kaklo, jie turi apsauginį poveikį.
Rožančiai – tai šventi instrumentai, todėl kai jie nenaudojami, juos reikia saugoti maišelyje iš natūralios medžiagos arba padėti ant savo asmeninio altoriaus, kad sustiprinti, apsaugoti ir išsaugoti tas vibracijas ir energijas, kurios buvo įneštos į juos dvasinės praktikos metu.
Kaip pagalba, skaitant Rožinius, internetinėje „Sirijaus“ parduotuvėje siūlomi unikalūs rožančiai, pagaminti tradicinių katalikiškųjų rožančių pagrindu.
Rožančiai Rožinių skaitymui yra karoliai iš pusiau brangiųjų akmenėlių, sujungtų metaliniais sukabinimais. Pagrindiniame rožančiaus rate karolių skaičius yra 55 ir ant laisvo rožančiaus galo -6. Karoliai išdėstyti ta tvarka, kuri atitinka maldų Rožiniame skaitymo tvarką.
Baltasis rožančius sudarytas iš baltojo agato karolių su atskirais karoliais iš rožinio kvarco. Centriniu, naudojamas perlamutro karolis , o pakabutis pagamintas iš rožinio kvarco.
Rausvasis rožančius pagamintas iš rožinio kvarco karolių. Centriniu naudojamas perlamutro karolis, o pakabutis pagamintas iš perlamutro arba rožinio kvarco.
Melsvasis rožančius susideda iš mėlynojo agato. Centrinis karolis ir pakabutis pagaminti iš perlamutro.
Rožančius užsisakyti galima „Sirijaus“ Internetinėje parduotuvėje
http://poslanie-book.ru/souvenirs
Toliau aiškinama Rožinio skaitymo tvarka su rožančiumi trimis variantais: naudojant stačiatikių maldas, naudojant maldas iš Korano ir Rožinio „Karma-Joga“ skaitymo tvarka.
Rožančių pagal karoliukus skaitymo tvarka
(su stačiatikių maldomis)
1. Laisvame rožančiaus gale skaitoma įžanginė Rožinio dalis:
– imamas pirmas karoliukas ir kalbama „Vardan Dievo Tėvo“ ir “Tikėjimo simbolis”;
– imamas antras karoliukas ir skaitoma malda „Tėve mūsų“;
– trijuose sekančiuose karoliukuose – 3 kartus skaitoma “Dievo gimdytoja”;
– imamas ketvirtas karoliukas ir skaitoma “Garbė Dievui”.
2. Pagrindinis rutuliukų ratas:
– skaitoma pirmos Rožančiaus dalies pavadinimas;
– imama didelis karoliukas ir skaitoma malda “Tėve mūsų”;
– ant sekančių 10 karoliukų – 3 kartus skaitoma malda “Dievo gimdytoja”;
– kiekvienoje Rožančiaus dalyje skaitoma “Garbė Dievui”, o kitos dalies pradžioje skaitoma malda “Tėve mūsų” ant vieno karoliuko 4-2.
Ši maldų skaitymo tvarka kartojama visose penkiose Rožančiaus dalyse.
Baigus penktą Rožančiaus dalį ties dideliu pagrindinio rato karoliuku skaitoma malda “garbė Dievui” ir baigiamoji malda “Vardan Dievo Tėvo”.
Rožančių pagal karoliukus skaitymo tvarka
(panaudojant maldas iš Korano)
1. Laisvame rožančiaus gale skaitoma įžanginė Rožinio dalis:
– imamas pirmas karoliukas ir kalbama „Vardan Alacho“ ir 1 Sura “Al Fatiha”;
– imamas antras karoliukas ir skaitoma 2 Sura „Al Bakora“;
– trijuose sekančiuose karoliukuose – 3 kartus skaitoma “Al Imran”;
– imamas ketvirtas karoliukas ir skaitoma 59 Sura “Al Hašr”.
2. Pagrindinis rutuliukų ratas:
– skaitoma pirmos Rožančiaus dalies pavadinimas;
– imama didelis karoliukas ir skaitoma 2 Sura “Al Bakara”;
– ant sekančių 10 karoliukų – 3 kartus skaitoma 3 Sura “Al Imran”;
– kiekvienoje Rožančiaus dalyje skaitoma 59 Sura “Al Hašr”, o kitos dalies pradžioje skaitoma 2 Sura “Al Bakara” ant vieno karoliuko 4-2.
Ši maldų skaitymo tvarka kartojama visose penkiose Rožančiaus dalyse.
Baigus penktą Rožančiaus dalį ties dideliu pagrindinio rato karoliuku skaitoma 59 Sura “Al Hašr” ir baigiamoji malda “Vardan Aalacho”.
Rožinio “Karma Joga” skaitymo tvarka pagal karoliukus
1. Laisvame rožančiaus gale skaitoma įžanginė Rožinio dalis:
– imamas pirmas karoliukas ir kalbama mantra „OM NAMACH ŠIVAJA!”;
– imamas antras karoliukas ir skaitoma Dvasinis Babadži palikimas „Mylėkite visą žmoniją…”;
– trijuose sekančiuose karoliukuose – 3 kartus skaitoma “DŽEI MAHAMAIJA KI DŽEI”;
– imamas ketvirtas karoliukas ir skaitoma mantra “OM NAMAH ŠIVAJA! Om”.
2. Pagrindinis rutuliukų ratas:
– skaitoma pirmos Rožančiaus dalies pavadinimas;
– imama didelis karoliukas ir skaitoma “OM NAMACH ŠIVAJA!”;
– ant sekančių 10 karoliukų – skaitoma mantra “DŽEI MAHAMAIJA KI DŽEI”;
– kiekvienoje Rožančiaus dalyje skaitoma “OM NAMACH ŠIVAJA! Om”, o kitos dalies pradžioje skaitoma „OM NAMACH ŠIVAJA!” ant vieno karoliuko 4-2.
Ši maldų skaitymo tvarka kartojama visose penkiose Rožančiaus dalyse.
Baigus penktą Rožančiaus dalį ties dideliu pagrindinio rato karoliuku skaitoma Dvasinis Babadži palikimas „Mylėkite visą žmoniją…” ir baigiamoji mantra “OM NAMACH ŠIVAJA! Om”.
Apžvalgą parengė Jelena Gruzeva
Leidinio redaktorius Tatjana Martynenko mtv757@yandex.ru
Taika jums, Šviesa ir Meilė!